لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
سه شنبه ۲۴ ميزان ۱۳۹۷ کابل ۰۳:۰۴

قادری: ۹۵ مرد به اتهام خشونت علیه زنان در بلخ دستگیر شده‌اند


ریاست امور زنان ولایت بلخ از روز جهانی محو خشونت علیه زنان در این ولایت گرامی‌داشت نموده و از افزایش خشونت علیه زنان نسبت به سال گذشته خبر می‌دهد.

مقامات این ریاست می‌گویند که در هشت ماه نخست سال روان خورشیدی بیش از ۱۰۵ قضیه خشونت علیه زنان در این ولایت به ثبت رسیده که شامل لت و کوب، قتل، فرار از منزل و سایر خشونت‌های فامیل می‌شود.

شهلات حدید رئیس امور زنان ولایت بلخ در نشستی که به منظور گرامی‌داشت از روز جهانی محو خشونت علیه زنان در مزار شریف برگزار شده بود، گفت که آگاهی زنان از حقوق‌شان بیشتر شده و به همین دلیل اکثر قاضایای خشونت در نهاد‌های مدافع از حقوق زنان و ادارات عدلی و قضایی به ثبت می‌رسند.

وی گفت:
" این‌گونه نبوده‌است که در سال‌های گذشته خشونت وجود نداشته، اگر آمار بالا رفته و یا خشونت‌ها بیشتر شده‌اند، دلیل آن ثبت و راجستر قضایای خشونت و بلند رفتن آگاهی مردم از حقوق‌شان بوده که به نهادهای دولتی مراجعه کرده‌اند."

با این حال عبدالرزاق قادری آمر امنیت قوماندانی امنیه ولایت بلخ می‌گوید که در جریان سال روان ۹۵ مرد را به اتهام خشونت علیه زنان بازداشت کرده و دوسیه های‌شان را به نهاد‌های عدلی سپرده‌اند.

قادری گفت که به ‌طور مجموعی ۷۱ قضیه خشونت علیه زنان از سوی قوماندانی امنیه بلخ به سارنوالی منع خشونت راجع شده‌ و ۵۱ قضیه دیگر توسط ادارۀ مبارزه با خشونت این قوماندانی حل و فصل شده‌اند.

قادری افزود:

" تعداد ۹۵ نفر را دستگیر کردیم که رسماً دوسیه‌های‌شان محول سارنوالی شده‌است و ۵۱ تن در مدیریت جنایی در بخش مبارزه با خشونت علیه زن به ثبت رسیده و به آن رسیدگی شده‌است."

با این حال شماری از فعالان مدنی بلخ می‌گویند که عدم آگاهی زنان از حقوق‌شان باعث بیشتر شدن خشونت‌های فامیلی علیه آنان شده‌است.

عدم آگاهی زنان از حقوق‌شان باعث بیشتر شدن خشونت‌های فامیلی علیه آنان شده‌است.

فعالان مدنی بلخ از نهادهای ذیربط دولتی به خصوص ریاست امور زنان این ولایت تقاضا می‌کنند تا در راستای شناسایی حقوق زنان برای خانواده‌ها برنامه‌های آگاهی‌دهی را در نقاط دور افتاده راه اندازی کند.

تمنا حبیبی یک تن از فعالان مدنی بلخ در رابطه می‌گوید:

"پروگرام‌های باید برای بلند بردن آگاهی مردان در مورد حقوق زنان راه اندازی شود تا خشونت‌ها علیه زنان در اجتماع محو شوند."

با این حال مسئولان کمیسیون حقوق بشر زون شمال افغانستان نیز از افزایش میزان خشونت علیه زنان در ولایات بلخ، جوزجان، سرپل و سمنگان خبر داده و عامل اساسی آنرا افزایش بیکاری و نبود امنیت عنوان می‌کنند.

مجیب الرحمن حبیب زی

XS
SM
MD
LG