لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
دوشنبه ۳۰ ميزان ۱۳۹۷ کابل ۰۳:۵۲

واکنش تند شورای ملی افغانستان در مورد اظهارات اخیر محمد محقق


شورای ملی افغانستان در مورد اظهارات اخیر محمد محقق معاون دوم ریاست اجرائیه در ایران واکنش تند نشان داد.

اظهارات اخیر معاون دوم ریاست اجرائیه در ایران در تضاد با سیاست خارجی و منافع ملی افغانستان بوده و باید این سخنان محمد محقق پی‌گیری شود.

رئیس مشرانو جرگه و معاون دوم ولسی جرگه با بیان این مطلب می‌گویند که هیچ کس حق ندارد به نماینده‌گی از افغانستان ضد منافع این‌کشور عمل کند و تجارت سیاسی خود را انجام دهد.

محمد محقق معاون دوم ریاست اجرائیه دیروز شنبه «۴ قوس ۱۳۹۶» در نشستی لشکر فاطمیون که در سوریه می‌جنگد و شماری از افغان‌ها نیز درین جنگ با آنان همراه اند از افرادی که در این جنگ شامل هستند سپاسگزاری کرد.

فضل هادی مسلمیار رئیس مشرانو جرگه در نشست عمومی روز یکشنبه «۵ قوس ۱۳۹۶» این جرگه در خصوص اظهارات آقای محقق گفت:

فضل هادی مسلمیار
فضل هادی مسلمیار

​"از محقق صاحب بسیار و نهایت زیاد متأثر شدم که وی از افغان‌های ستایش کرده که در سوریه می‌جنگند، اگر چنین باشد وی اشتباه و غلطی را مرتکب شده‌است، ما هرگز جنگ بی‌گانه‌ها را به خانه خود نمی‌آوریم. ما نمی‌خواهیم که دست پاک سوریه و عراق باشیم از بزرگان و سیاسیون خود می‌خواهیم که برحال ملت رحم کنند و تجارت سیاسی شان‌را کنار بگذارند."

گزارش‌ها می‌رساند که جنرال قاسم سلیمانی از ایجاد کننده‌های اصلی لشکر فاطمیون در سوریه بوده و وی مهاجرین افغان در ایران را تشویق می‌کرد تا به جنگ سوریه بروند.

آقای محقق در نشستی که روز شنبه در تهران پایتخت ایران برگزار شده بود از جنرال سلیمانی ستایش کرده و گفته‌است، از افرادی که در جنگ سوریه اشتراک کرده‌اند سپاسگزاری می‌کند.

آقای محقق از افرادی که در جنگ سوریه اشتراک کرده‌اند سپاسگزاری کرده‌است.

وی همچنان گفته‌است که از اتباع عراق، سوریه، ایران، افغانستان، پاکستان و همه جا های دنیا که در جنگ سوریه اشتراک کرده‌اند، صمیمانه تشکر می‌کند.

وی جنگ در سوریه را جنگ اسلام علیه کفر و دسایس استکبار جهانی خوانده‌است.

ریاست جمهوری و ریاست اجرائیه افغانستان تا هنوز در باره اظهارات اخیر محمد محقق معاون دوم ریاست اجرائیه ابراز نظر نکرده‌است.

اما محمد نذیر احمدزی معاون دوم ولسی جرگه افغانستان در مصاحبه با رادیو آزادی همچو اظهارات محمد محقق معاون دوم ریاست اجرائیه را کار غیر قانونی و غیر اخلاقی می‌داند.

نذیر احمدزی
نذیر احمدزی

او افزود:

"ما افغان‌ها بسیار بدبختی ها داریم سیاسیون ما باید اول جنگ خود را دور بسازند و پس از آن در باره امورات دیگران سخن بزنند. این اظهارات را ما غیر قانونی و غیر اخلاقی می‌دانیم، خواست ما از حکومت این است، زمانی‌که سیاسون به نماینده‌گی از حکومت می‌روند همچو اظهارات را نکنند این اظهارات شخصی آنان است نه از دولت و ملت."

پیش از این بارها گفته شده که ایران شماری از افغان‌های را که در آن کشور مهاجر هستند به حمایت حکومت بشارالاسد به جنگ سوریه فرستاده‌است.

این موضوع بارها در رسانه‌های افغانستان واکنش‌های تندی مردم و حتی سیاسیون افغانستان را برانگیخته است.

اما وزارت خارجه افغانستان تا حالا اشتراک افغان‌ها در جنگ سوریه را تائید نکرده و بارها گفته‌است که موضوع فرستادن مهاجرین افغان از سوی ایران را به جنگ سوریه بررسی می‌کند.

XS
SM
MD
LG