لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
سه شنبه ۲۴ ميزان ۱۳۹۷ کابل ۰۲:۰۲

ولیعهد سعودی تعهد کرد که تروریستان را تا محو شدن آنان از زمین تعقیب خواهد کرد


محمد بن سلمان شهزاده و ولیعهد مقتدر عربستان سعودی

ولیعهد مقتدر عربستان سعودی تعهد کرده‎است که تروریستان را تا زمانی تعقیب خواهد کرد که از روی زمین محو گردند.

این اظهارات محمد بن سلمان شهزاده سعودی دیروز در حالی ایراد شد که مقامات بیش از ۴۰ کشور مسلمان در اولین جلسه اتحاد اسلامی ضد تروریزم گرد هم آمده بودند.

محمد بن سلمان در سخنرانی افتتاحیه‌اش در این جلسه در ریاض گفت، تروریزم در چند سال گذشته در تمام کشورهای مسلمان موجود بوده‎است، وی خواهان هماهنگی بین مقامات دولت‎های مختلف برای مبارزه علیه این پدیده شد.

ریاض
ریاض

او افزود:

"در سال‎های گذشته تروریزم در تمام کشورهای ما فعال بوده‎است. اکثر سازمان‎های تروریستی در چندین کشور فعال بوده‎اند، ولی یک هماهنگی خوب، قوی و خاص بین کشورهای اسلامی موجود نبوده‎است و این چیز امروز پایان میابد، زیرا این اتحاد را داریم. بیش از ۴۰ کشور اسلامی امروز یک پیام قوی را می‎فرستند که باهم یکجا کار خواهند کرد و برای حمایت از تلاش‎های همدیگر فعالیت‌هایشان را هماهنگ خواهند ساخت."

جلسه ریاض اولین جلسه وزرای دفاع و دیگر مقامات ارشد ائتلاف نظامی اسلامی علیه تروریزم است که ۴۰ کشور شامل آن بوده و به‌حیث یک جبهه پان اسلامیک علیه خشونت‎های تندرو دیده می‎شود.

این ائتلاف در سال ۲۰۱۵ تحت نظارت شهزاده محمد بن سلمان اعلان شد که صعود سریع این شهزاده عرب بعد از گزینش وی در ماه جون امسال به‌حیث ولیعهد سعودی صحنه سیاسی منطقه را تکان داده‎است.

تمام کشورهای این ائتلاف سنی یا با اکثریت سنی اند.

سعودی ایران را متهم به حمایت از گروه‎های مسلح می‎کند.
سعودی ایران را متهم به حمایت از گروه‎های مسلح می‎کند.

ایران شیعه رقیب دیرینه سعودی، سوریه و عراق و دو کشوری‎که رهبران آن‎ها با تهران روابط نزدیک دارند، شامل این ائتلاف نیستند.

جلسه دیروز در حالی دایر شد که تنش‌ها میان تهران و ریاض در این اواخر به سبب جنگ سوریه، یمن و مشکلات سیاسی لبنان شدت یافته‎است.

عربستان سعودی ایران را متهم به حمایت از گروه‎های مسلح در شرق میانه به‌شمول حزب‌الله لبنان و حوثی‎های یمن می‎کند.

این جلسه همچنان در حالی دایر شد که چندین ائتلاف نظامی که از سوی ایران، عربستان و ایالات متحده متحد کلیدی سعودی حمایت می‎شوند، علیه داعش در سوریه و عراق مبارزه می‎کنند.

در جلسه ریاض نماینده‎گان چندین کشور مسلمان به‌شمول افغانستان، مصر، امارات متحده عربی، بحرین، یوگندا، سومالیا، موریتانیا، لبنان، لیبیا، یمن و ترکیه شرکت داشتند، ائتلافی که راحیل شریف جنرال متقاعد پاکستانی به‌حیث سر قوماندان آن تعیین شده‎است.

XS
SM
MD
LG