لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
سه شنبه ۲۴ ميزان ۱۳۹۷ کابل ۰۳:۳۶

تبصره نشریۀ گلوبل وایسس در باره وضعیت ناگوار خبرنگاران در افغانستان


  • گلوبل وایسس

نشریۀ گلوبل وایسس در باره وضعیت ناگوار خبرنگاران در افغانستان یک مطلب نشر کرده می‎گوید که نا امنی در قدم اول ژورنالیستان را تهدید می‎کند.

نشریه از حمله اخیر بر تلویزیون شمشاد و کشته و زخمی شدن خبرنگاران تلویزیون راه فردا در حمله انتحاری اخیر بر گردهمایی جمعیت اسلامی در کابل یادآور می‎شود.

گلوبل وایسس می‎نویسد که چنین حملات در پایتخت افغانستان اکنون معمول است.

خبرنگاران افغان از سوی همۀ اطراف درگیر جنگ لت و کوب و تهدید می‎شوند.

نشریه به یک پیام تویتر صدیق صدیقی رئیس مرکز رسانه‎ها و اطلاعات افغانستان نیز اشاره می‎کند که به دنبال حمله بر تلویزیون شمشاد از پیشرفت و دست‌آوردهای رسانه‎ها در افغانستان اطمینان داده‎است.

آقای صدیقی در پیام خود نوشته بود که آزادی رسانه‎ها یکی از با ارزش‌ترین دست‌آوردهای ۱۶ سال گذشته در افغانستان بوده‎است و کسی نمی‎تواند جلو آن را بگیرد.

نشریه می‎نویسد که این سخن صدیقی درست است که آزادی رسانه‎ها یکی از دست‌آوردهای مهم است و رسانه‎های عصری و مسلکی بسیاری پس از سقوط رژیم طالبان در افغانستان کار خود را از صفر شروع کرد.

ولی به نوشته نشریه این سخن صدیقی درست نیست که کسی از پیشرفت رسانه‎ها جلوگیری کرده نمی‎تواند.

گلوبل وایسس به گزارش ماه جولای کمیتۀ حمایت خبرنگاران افغان اشاره می‎کند که در آن گفته شده‎است که افغانستان بعد از سوریه، دومین خطرناکترین جای برای خبرنگاران در جهان است.

این کمیته می‎گوید که موارد خشونت در برابر خبرنگاران در افغانستان در شش ماه اول سال جاری نسبت به همین مدت سال گذشته ۳۵ فیصد افزایش داشت و ۱۰ خبرنگار در چنین موارد کشته شده‎اند.

نشریه می‎نویسد که خبرنگاران افغان از سوی همۀ اطراف درگیر جنگ لت و کوب و تهدید می‎شوند.

گلوبل وایسس می‎پرسد که آیا همه سال‎های آینده برای رسانه‎ها در افغانستان نیز مرگبار خواهند بود؟

  • ستارز ایند سترایپس

در این میان روزنامه ستارز ایند سترایپس امریکا به سهم‌گیری افسران امریکایی زن در جنگ افغانستان پرداخته‎است.

روزنامۀ اردوی امریکا زیر این عنوان که افسران امریکایی زن در افغانستان نسبت به مسایل جنسیتی بیشتر در بارۀ جنگ صحبت می‎کنند، عکس یک جنرال امریکایی زن را که در کنار افسران دیگر با افسران افغان در حال گفت‌وگو است، نشر کرده‎است.

تورن جنرال رابین فونتس «Robin Fontes» چهار ماه پیش یکی از اعضای مهم رهبری مأموریت حمایت قاطع ناتو در افغانستان گماشته شد.

روزنامه می‎نویسد که تورن جنرال فونتس قوماندانی مشترک انتقال امنیت افغانستان را به عهده گرفت و این عالی‌ترین مقامیست که به یک افسر زن در جنگ ۱۶ سالۀ افغانستان داده می‎شود.

رونامه می‎نویسد که تورن جنرال فونتس ترجیح می‎دهد که مردم بیشتر روی کارکرده‎گی وی تمرکز کنند که برای مأموریت ناتو حیاتی است.

و این مأموریت علیرغم دشواری‎ها و مشکلاتی که داشته‎است به باور جنرال فونتس در لبۀ یک پیروزی بی‌سابقه قرار دارد.

تورن جنرال فونتس با مسئولیت بازسازی نیروهای دفاعی امنیتی افغانستان نیم از وظایف اساسی مأموریت حمایت قاطع را به پیش می‎برد.

از هنگامی‎که وی در سمت خود مقرر شده‎است پیوسته از قول اردوها و قوماندانی‎های زون در مناطق مختلف بازدید نموده، پروژه‎های را که از سوی امریکا و ائتلاف تمویل شده‎است تفتیش و با مقامات ارشد دولت افغانستان ملاقات می‎کند.

او یک فهم و دیدگاه قابل ملاحظه از جنگ کسب کرده به خصوص این را می‎داند که افغان‎ها از ایستاد شدن به پای خود چقدر فاصله دارند.

XS
SM
MD
LG