لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
سه شنبه ۲۰ قوس ۱۳۹۷ کابل ۱۰:۰۳

طالبان، زین‌الله ترجمان سابق نیرو‌ های فرانسوی در افغانستان را تهدید کرده‌اند


شماری از ادارات و نهادهای مدنی و حقوقی کشورهای که در افغانستان نیرو داشتند، برای انتقال ترجمانان و کارمندان افغان‌شان از این کشور، کار و تلاش می‌کنند.

اما پالیسی‌سازان در افغانستان انتقال این نیروی بشری را به زیان کشور دانسته می‌گویند، فرار مغزها و متخصصین زمینه را به گسترش تدریجی افکار طالبانی و داعشی فراهم می‌کند.

طالبان، زین‌الله ترجمان سابق نیرو‌ های فرانسوی در ولسوالی سروبی را دو بار تهدید کرده‌اند.

زین‌الله می‌گوید، ساحه حاکمیت طالبان به‌طور روزافزون گسترش می‌یابد و خطر مرگ به او نزدیک شده می‌رود.

زین‌الله می‌گوید، ترجمانان افغان نیرو‌ های خارجی که تا کنون نتوانستند به خارج بروند، در حالت ترس و نگرانی به سر می‌برند.

نیرو های خارجی در هلمند
نیرو های خارجی در هلمند

زیرا به‌گفته او طالبان در حال حاضر ۴۰ درصد از نزدیک به ۴۰۷ ولسوالی در افغانستان را، در اختیار دارند.

بشیر که ترجمان دیگر قوای فرانسه‌یی است می‌گوید:

"ما در خطر جدی قرار داریم."

زین‌الله و ۱۵۲ ترجمان و کارمند افغان که به‌حیث آشپز، راننده و میخانیک با نیرو‌ های فرانسه‌یی کار می‌کردند، در فرانسه وکیل مدافع دارند.

کارولین دیکروی وکیل مدافع آن‌ها در پاریس می‌گوید، در حال حاضر درخواست این تعداد افراد در فرانسه رد شده‌است.

وی افزود، آن‌ها هر روز معلومات در ارتباط به تهدید این افراد را به‌دست می‌آورند.

از سوی دیگر، تلاش‌ها در کانگرس امریکا برای اعطای ویزه به ترجمان و کارمندان افغان که با نیرو‌ های امریکایی در افغانستان کار می‌کردند، نیز ادامه دارد.

تلاش‌ها در کانگرس امریکا برای اعطای ویزه به ترجمان و کارمندان افغان که با نیرو‌ های امریکایی در افغانستان کار می‌کردند، نیز ادامه دارد.

ضمناً، صدها تن از این ترجمانان و کارمندان، افغانستان را از راه‌های غیر قانونی از طریق ایران، پاکستان و ترکیه به قصد کشورهای اروپایی، ترک کرده‌اند.

ولی، پالیسی‌سازان در افغانستان به این موضوع به دیدۀ دیگر می‌نگرند.

آن‌ها می‌گویند، این درست است که عدۀ از ترجمانان و کارمندان سابق قوای خارجی در خطر قرار دارند، اما افغانستان هم به این متخصصان جوان نیاز دارد.

فرامرز تمنا رئیس نهاد مطالعات استراتژیک وزارت امور خارجه می‌گوید، بدون تردید افغانستان برای آبادی به توانایی شهروندان خود نیازمند است.

او گفت، ترک هر یک شهروند متخصص از کشور یک ضایعه نیروی انسانی است که متوجه افغانستان می‌شود.

فرامرز تمنا
فرامرز تمنا

فرامرز تمنا در ادامه صحبت خود افزود:

"فرار دادن مغزها به هیچ صورت در راستای منافع ملی افغانستان نیست تا وقتی که نگاه افغانان متخصص به سمت سایر کشورها بوده و علاقه‌مند باشند کشور را ترک کنند، طبیعی است که این به معنی حاکم شدن قرائت طالبان و قرائت داعشی است و امیدوار هستم که هیچ جوانی هیچ وقت از افغانستان نرود. باید در این کشور ایستاد و برای تغییر وضعیت موجود مبارزه کرد. فرار راه حل نیست."

زین‌الله می‌گوید، او به اداره پولیس ولسوالی سروبی مراجعه کرده و مشکل خود را مطرح نموده، اما قوماندان پولیس سروبی از وی معذرت خواسته و گفته‌است که مشکل‌اش را درک می‌کند، اما نمی‌تواند امنیت او را به‌طور انفرادی تأمین کند.

فرامرز تمنا رئیس نهاد استراتژیک وزارت امور خارجه افغانستان می‌گوید، خواست جوانان بر حق است، باید امنیت جوانان متخصص تأمین شده و فرصت‌های کاری به آن‌ها فراهم گردد.

به‌گفتۀ آقای تمنا، استراتژی جدید مدیریت نیروی انسانی که در حکومت افغانستان است، زمینه جذب اکثریت این متخصصان را مساعد می‌سازد.

اما به‌گفته او که باید اندکی صبور بود.

رئیس نهاد مطالعات استراتژیک وزارت خارجه گفت، حکومت افغانستان طرح‌های جدید را برای نگهداشتن جوانان خود روی دست دارند.

XS
SM
MD
LG