لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
چهارشنبه ۲۵ ميزان ۱۳۹۷ کابل ۱۲:۳۸

نگرانی شبکه جامعه ‏مدنی زون شمال‏‌شرق در مورد مشکلات انتخابات


شبکه نهادهای جامعه ‏مدنی زون شمال‏‌شرق در پیوند به مشکلات و چالش‏‌های موجود فرا راه پروسه ملی انتخابات در کشور ابراز نگرانی کرد‌ه‌اند.

این شبکه که متشکل از فعالان مدنی ولایت‌های کندز، بغلان، تخار و بدخشان می‌باشد، در ولایت بدخشان گردهم ‌آمدند و در پیوند به مشکلات و چالش‌های موجود انتخاباتی در کشور ابراز نگرانی کرده‌اند.

عنایت الله خلیق رئیس شبکه نهادهای جامعه‌مدنی زون شمال‎شرق به‌روز جمعه «۱۰ قوس ۱۳۹۶» در یک نشست خبری به رسانه‌ها گفت که وضعیت موجود در کمیسیون‌های برگذار کننده‌ انتخاباتی نشان می‌دهد که اصل استقلالیت آن‌ها بنابر دخالت و دست درازی‌های حکومت و عوامل فشار زیر سوال قرار گرفته و اعتماد مردم نسبت به کار و موثریت فعالیت این نهادها تنزیل یافته‌است.

او افزود:

"متأسفانه در طی سه سال که از عمر حکومت وحدت ملی گذشته، علاوه برعدم تعهد و ناکامی که در تعهدات خودشان در دیگر عرصه‌ها داشتند، متأسفانه در قسمت تعهدات شان نسبت به پروسه انتخابات هم درست عمل نه ‌کرده‌اند و امروز مایع نگرانی جدی مردم ، جامعه روشن ‌فکر و جامعه‌مدنی افغانستان است."

از سوی هم سیدعلی فاضل معاون شبکه نهادهای جامعه‌مدنی زون شمال‎شرق گفت که دولت افغانستان و جامعه جهانی باید در راستای راه اندازی انتخابات شفاف، عادلانه و همه شمول تدابیر لازم و برنامه‌های قانونی را روی دست گرفته و به‌منظور حفظ استقلالیت و تقویت کار آمدی نهادهای برگذار کننده انتخاباتی از هیچ گونه سعی و تلاش دریغ نورزند.

بربنیاد گفتۀ‌های آنان که ناامنی یکی از چالش‏های دیگریست که باعث مشکلات فراوان در برابر پروسه ملی انتخابات در کشور شده‌است و حل این معضل بر می‏گردد به حکومت و نهادهای مسئول که پلان‏ها و اقدامات لازم و قانونی را در این خصوص بردارند.

XS
SM
MD
LG