لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
دوشنبه ۳۰ ميزان ۱۳۹۷ کابل ۰۸:۴۸

فرماندهی ۱۹ هزار نیروی سرحدی افغانستان به وزارت دفاع انتقال یافت


فرماندهی نیرو های سرحدی افغانستان از وزارت داخله به وزارت دفاع این‌کشور انتقال یافت.

محمد اشرف غنی رئیس جمهور افغانستان می‌گوید، قوای سرحدی این‌کشور در سال های آینده میلیاردها دالر را وارد خزانه دولت خواهد کرد.

آقای غنی که روز شنبه «۱۱ قوس ۱۳۹۶» در مراسم انتقال فرماندهی قوای سرحدی از وزارت داخله به وزارت دفاع در کابل سخنرانی می‌کرد گفت، اگر قهرمانی نیرو های امنیتی نمی‌بود، حکومت در میدان سیاست دستآورد نمی‌داشت.

رئیس جمهور افغانستان
رئیس جمهور افغانستان

او افزود:

"به گونه خاص به قوای سرحدی ضرورت این‌است که مانند کماندو و قول اردوها بالای شان سرمایه گذاری شود و تنظیم قوای سرحدی حداقل میلیاردها دالر را در طول سال‌های آینده انشالله و تعالی در خزانه دولت خواهد آورد."

آقای غنی همچنان گفت، وی به عنوان سر قوماندان اعلی قوای مسلح به نیرو های افغان افتخار می‌کند و این نیروها حمایت او و مردم را با خود دارند.

رئیس جمهور غنی می‌افزاید، در برخی موارد در حفظ ساحات تصرف شده از سوی نیرو های افغان، مشکلاتی وجود داشت به گفته وی یکجا شدن قوای سرحدی با وزارت دفاع این مشکل را نیز حل خواهد کرد.

روند انتقال پولیس سرحدی به وزارت دفاع حدود ۱۱ ماه پیش آغاز شده بود.

بر اساس معلومات وزارت داخله افغانستان، شمار نیرو های سرحدی که به وزارت دفاع انتقال شده‌اند به بیش از ۱۹ هزار تن می‌رسد.

طارق شاه بهرامی سرپرست وزارت دفاع در اشاره به مشکلات قوای سرحدی می‌گوید، این نیرو ها با تجهیزات پیش رفته مجهز خواهند شد.

طارق شاه بهرامی
طارق شاه بهرامی

او افزود:

"انتقال قوای سرحدی از وزارت داخله به وزارت دفاع به منظور هدف اساسی انجام می‌شود، یکی این‌که حمایت به موقع از نیرو های سرحدی صورت بگیرد از طرف اردو و دوم این‌که ریفورم و اصلاحات بنیادی در این قوا عملی شود و همچنان از سه هزار تا پنج هزار افغانی در معاشات قوای سرحدی اضافه خواهد شد."

در همین حال ویس احمد برمک سرپرست وزارت داخله می‌گوید، هنوز هم حدود چهار هزار پولیس سرحدی در چوکات این وزارت باقی مانده‌اند.

به گفته وی، این چهار هزار تن به وزارت دفاع به این خاطر انتقال نشده‌اند تا برای تنفیذ قانون در بنادر، وظایف شان را به پیش ببرند.

گزارش: نصرت پارسا

XS
SM
MD
LG