لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
دوشنبه ۳۰ ميزان ۱۳۹۷ کابل ۰۸:۵۳

غنی: هر کسی‌که بالای مقامات افغان ادعا همکاری با داعش را دارد ثبوت کند


محمد اشرف غنی رئیس جمهور افغانستان

رئیس جمهور افغانستان می‌گوید، کسانی‌که ادعا می‌کنند که برخی مقام‌های امنیتی از داعش حمایت می‌کنند، آن را به اثبات برسانند، در غیر آن به گفته وی، این افراد باید چادر بر سر کنند.

به دنبال برخی ادعاها مبنی بر حمایت شماری از مقام‌های دولتی از داعش، رئیس جمهور افغانستان می‌گوید، کسانی که چنین ادعا را مطرح می کنند باید آن را ثابت کنند.

محمد اشرف غنی که روز شنبه «۱۱ قوس ۱۳۹۶» در مراسم انتقال پولیس سرحدی از وزارت داخله به وزارت دفاع در کابل سخنرانی می‌کرد با لحن تند گفت:

کسانی ادعاهای شان‌را در این باره ثابت کرده نمی‌توانند باید چادر بر سر کنند.

"هر کسی‌که ادعا دارد که یک عضو عالی رتبه و وسط رتبه این کشور همراه داعش شامل است جرأت کند به محکمه بیاید تا ادعای خود را ثابت کند ورنه چادر بپوشد."

به گفته آقای غنی، تیم امنیتی افغانستان برای مردم و هر افسر نیرو های امنیتی قابل اعتماد است.

اظهارات محمد اشرف غنی پس از آن صورت می‌گیرد که چندی پیش برخی اعضای شورای ملی ادعا کردند که شماری از مقام‌های بلند پایه دولتی از گروه موسوم به دولت اسلامی یا داعش حمایت می‌کنند.

هر چند چنین انتقادها تازه‌گی ندارد اما همین چند روز پیش محمد نعیم لالی حمیدزی یک عضو ولسی جرگه مدعی شد که رئیس عمومی امنیت ملی از داعش حمایت می‌کند، به گفته لالی او در این باره اسناد نیز در اختیار دارد.

در همین حال جنرال جان نیکلسن قوماندان عمومی مأموریت حمایت قاطع در افغانستان که همراه با رئیس جمهور افغانستان در نشست انتقال پولیس سرحدی به وزارت دفاع شرکت کرده بود گفت، نیرو های امنیتی و دفاعی افغان به نماینده‌گی از بشریت و جهانیان در برابر تروریزم می‌جنگند.

جان نیکلسن
جان نیکلسن

او افزود:

"به نماینده‌گی از افغان ها و در واقعیت به نماینده‌گی از تمام انسان‌ها شما با تروریزم می‌جنگید، ما قهرمانی و شجاعت شما را درک کرده‌ایم و از قربانی‌های شما ستایش می‌کنیم، به شهدای شما دعا می‌کنیم و شما برای ما و جامعه جهانی قابل احترام هستید."

آقای نیکلسن همچنان گفت، نیرو های افغان در ۲۰ ماه اخیر دستآورد های خوبی داشته اند اما به گفته وی، مبارزه با فساد در صفوف این نیروها، حتمی است.

وی اطمینان داد که جامعه جهانی به شکل دوامدار برای مبارزه با تروریزم از نیرو های افغان حمایت خواهد کرد.

گزارش: نصرت پارسا

XS
SM
MD
LG