لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
جمعه ۲۷ ميزان ۱۳۹۷ کابل ۰۳:۱۱

دونالد ترمپ بيت المقدس را به عنوان پايتخت اسرائیل به رسميت شناخت


رئیس‌جمهور امريکا روز چهارشنبه در یک سخنرانی تاریخی و به رغم مخالفت‌های منطقه‌ای، او بیت المقدس را به عنوان پایتخت کشور اسرائیل به رسمیت شناخت و وعده داد که سفارت ایالات متحده را از تل‌ ابیب به این شهر منتقل کند.

دونالد ترمپ از قصر سفید اعلام کرد: «کانگرس در سال ۱۹۹۵ مصوبه‌ای داشت و از دولت فدرال خواست تا بیت المقدس را به عنوان پایتخت اسرائیل به رسمیت بشناسد. حال ۲۰ سال از آن زمان می‌گذرد و تمام روسای‌جمهوری امریکا انتقال سفارت ایالات متحده و به رسمیت شناختن این شهر به عنوان پایتخت اسرائیل را به تعویق انداختند».

وی افزود: «اکنون زمان آن فرار رسیده که رسما بیت المقدس را به عنوان پایتخت اسرائیل اعلام کنیم. امروز من این خبر را اعلام می‌کنم».

دونالد ترمپ گفت به وزارت خارجه دستور داده که کار انتقال سفارت به بیت المقدس فراهم شود. وی همچنین گفت کار ساختمان‌سازی سفارت امریکا در آنجا آغاز خواهد شد تا انتقال سفارت در سال‌های آینده عملی شود.

وی افزود که دفتر صدراعظم، کنیست و وزارتخانه‌های اسرائیل همگی در بیت المقدس قرار دارند.

رئیس‌جمهور امریکا در همین حال تاکید کرد که او قصد ندارد بر جایگاه بیت المقدس اثر بگذارد. به گفته وی، روند صلح میان اسرائیل و فلسطینیان به رکود رفته است. ولی او در عین حال پابندی خود را به ادامه روند سیاسی برای رسیدن به صلح میان طرفین این نزاع با هدف رسیدن به صلح عادلانه مورد تاکید قرار داد.

دونالد ترمپ با اشاره به سفر بهار گذشته خود به عربستان سعودی و دیدار با رهبران کشورهای عربی در ریاض، گفت مردم منطقه لایق صلح هستند.

وی اظهار داشت که مایک پنس معاون رییس‌جمهور در روزهای آینده راهی منطقه خواهد شد تا روند صلح را دنبال کند.

رییس‌جمهور امریکا سپس در حضور مایک پنس حکم انتقال سفارت امریکا از تل‌ ابیب به بیت المقدس را در برابر کمره ها امضا کرد.

لحظاتی بعد از اظهارات رئیس‌جمهوری امریکا، بنیامین نتانیاهو، صدراعظم اسرائیل، امروز را «روزی تاریخی» توصیف کرد و گفت که اقدام واشنگتن «گام مهمی در مسیر صلح است».

وی با خشنودی از سخنرانی رییس‌جمهوری امریکا دیگر کشورها را به اقدام مشابه فرا خواند.

امانوئل مکرون، رئیس‌جمهور فرانسه، نیز از تمام طرف‌ها در اسرائیل و سرزمین‌های فلسطینی خواست تا از بروز خشونت جلوگیری کنند و تاکید کرد که «وضعیت بیت المقدس باید از طریق مذاکرات میان اسرائیلی‌ها و فلسطینی‌ها تعیین شود».

وی اقدام یکجانبه دونالد ترمپ در به رسمیت شناختن بیت المقدس به عنوان پایتخت اسرائیل را «تاسف‌بار» خواند و گفت که فرانسه از این اقدام حمایت نمی‌کند.

آنتونیو گوترش، منشی عمومی سازمان ملل، هم گفت که جایگزینی برای راه حل دو کشور وجود ندارد، «راه حل دوم وجود ندارد».

محمود عباس رییس تشکیلات فلسطینی نیز گفته که به زودی به این بیانیه دونالد ترامپ واکنش نشان می‌دهد.

تغییر سیاست امریکا در مورد اورشلیم در حالی است که جامعه جهانی نسبت به این احتمال ابراز نگرانی جدی کرده بود.

رهبران دولت‌های غربی و عربی و شخصیت‌ها در دو روز اخیر از دونالد ترمپ خواسته بودند، تصمیم خود را تغییر دهد.

XS
SM
MD
LG