لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
یکشنبه ۲۹ ميزان ۱۳۹۷ کابل ۱۰:۲۰

عوامل عمده نا امنی در ولایت کاپیسا کدام‌ها اند؟


عکس جنبه تزئینی دارد/ آرشیف

تهدیدات امنیتی گروه‎های مسلح غیر مسئول در ولایت کاپیسا از مشکلاتی دانسته می‎شود که مردم از آن شکایت دارند.

به منظور رسیده‎گی به وضعیت امنیتی و راه‎های جلوگیری از تهدیدات امنیتی ناشی از حضور افراد و گروه‎های مسلح غیر مسئول در کاپیسا یک گردهمایی در محمود راقی مرکز این ولایت برگزار شده بود.

در این گردهایی محمد اقبال صافی نماینده مرد کاپیسا در ولسی جرگه افغانستان گفت، امنیت در این ولایت از بیرون و از داخل کاپیسا با تهدید روبه‌رو است.

کاپیسا
کاپیسا

وی در ادامه گفت:

"امنیت را دشمنان مردم افغانستان از بیرون مرزهای کاپیسا می‎خواهند که اخلال بسازند چی طالب است چی داعش است و چی دیگر گروه‎ها است و چی از داخل نظام که نقش وکلا هم بی‌تأثیر نیست که حمایت از افراد مسلح غیر مسئول جا دادن کسانی‎که نزد محکمه و سارنوالی متهم است."

موجودیت اسلحه نزد افراد و گروه‎های غیر مسئول نیز یکی از معضلاتی جدی دانسته می‎شود که از نظر شماری از نماینده‎گان مردم به دلیل این که این افراد از سوی زورمندان حمایت می‎شوند، مشکلات در این خصوص ادامه دارد.

محمد محفوظ صافی معاون شورای ولایتی کاپیسا در این مورد گفت:

"هر کس که می‎خواهد کاپیسا آرام شود، باید سلاح در خانه مانده شود. عالم ما در مسجد ترور می‎شود و معلم ما در مکتب، کی است افراد مسلح غیر مسئول و مربوط به نماینده‎گان مردم."

از نظر شماری از کارشناسان حکومتداری، یکی از عوامل عمده رشد افراد و گروه‎های مسلح غیر مسئول بی‌کفایتی و ضعف حکومت است.

کاپیسا
کاپیسا

اما عبدالطیف مراد والی کاپیسا می‎گوید، اگر مردم با حکومت محلی این ولایت همکاری داشته باشد جلوگیری از فعالیت افراد مسلح غیر مسئول ممکن خواهد بود.

آقای مراد افزود:

"ما وقتی امنیت را آورده می‎توانیم که وکیل صاحبان این‌جا به ما تعهد پسپارند که از هیچ مجرم، مفسد، مسلح غیر مسئول و کسانی‎که نظم را برهم زده اند، حمایت نمی‎کنند."

علاوه بر افراد مسلح غیر مسئول، شماری از قوماندانان محلی نیز در ولایت کاپیسا که با هم خصومت دارند، دست به درگیری‎های مسلحانه میان هم می‎زنند که صدها خانواده از باشنده‎گان محل از این بابت در وضعیت ناگوار و با هراس زنده‎گی می‎کنند.

گزارش: احمد هنایش

XS
SM
MD
LG