لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
دوشنبه ۱۸ قوس ۱۳۹۸ کابل ۰۳:۰۲

داعش مسئولیت حمله خونین بر کلیسای شهر کویته را بدوش گرفت


مقامات پاکستانی می‌گویند حد اقل نُه نفر در حمله انتحاری بر یک کلیسا در شهر کویته کشته شده و بیش از ۵۰ تن دیگر زخمی شدند.

مسئولیت این حمله را داعش به دوش گرفته‌است.

سرفراز بوگتی وزیر داخله ایالت بلوچستان دیروز "یک‌شنبه" گفت، دو تندرو در این حمله بر کلیسای شهر کویته مرکز ایالت بلوچستان دخیل بودند.

به گفته بوگتی یکی از این حمله کننده‌گان مواد انفجاری اش را در دروازۀ ورودی کلیسا انفجار داد، جایی‌که حدود ۴۰۰ مرد، زن و طفل برای دعای روز یک‌شنبۀ قبل از کرسمس یا عید مسیحیان گرد هم آمده بودند.

حمله کننده دومی قبل از آن‌که بتواند مواد انفجاری اش‌ را منفجر کند از سوی پولیس از پا درآمد.

یک شاهد عینی این حادثه به نام خرم به خبرگزاری رویترز گفت:

"مراسم یک‌شنبۀ کلیسا آغاز می‌شد. قبل از دعاخوانی صدای شلیک شنیده شد و به دنبال آن انفجار صورت گرفت. شماری از مردم کشته شده و شماری دیگر زخمی‌اند."

معظم انصاری رئیس پولیس ایالت بلوچستان گفت، تمام مردم که در داخل کلیسا بودند در اثر انفجاری کشته شدند که در دروازۀ دخولی کلیسا رخ داد.

دو زن نیز شامل کشته شده‌گان اند. زخمی‌های این حادثه به شفاخانه‌های شهر منتقل شدند و به گفته پولیس وضعیت صحی چندین تن آن‌ها وخیم است.

مقامات ارشد پاکستانی این حمله را محکوم کرده‌اند.

محمد فیصل سخنگوی وزارت خارجه پاکستان در یک پیام توییتر نوشته است:

"چنین اعمال بزدلانه عزم پاکستان را علیه تروریزم خدشه دار نمی‌سازد."

۱.۶ درصد نفوس ۲۰۰ میلیونی پاکستان عیسوی اند. این گروه و اقلیت‌های دیگر مذهبی در پاکستان با تبعیض جدی و حملات گروه‌های تندرو مواجه بوده‌اند.

بلوچستان غنی از منابع طبیعی که در سرحد با ایران و افغانستان موقعیت دارد شاهد خشونت‌های فرقه‌ای، حملات تندروان اسلامی و شورش‌های جدای طلبان بوده که از سال ۲۰۰۴ به این‌طرف هزاران قربانی گرفته‌است.

XS
SM
MD
LG