لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
دوشنبه ۲۶ قوس ۱۳۹۷ کابل ۰۹:۴۴

تبصره نشریه دیپلومات روی روابط افغانستان و چین


  • ستارز ایند سترایپس

روزنامه ستارز ایند سترایپس در شماره تازه‎اش نوشته که افغان‎ها از پیام تویتر دونالد ترمپ رئیس جمهور امریکا در مورد پاکستان استقبال کرده‎اند.

ترمپ در پیامش در روز اول سال ۲۰۱۸ نوشت که پاکستان در بدل کمک‎های امریکا، برای این کشور دروغ گفته و ایالات متحده را فریب داده است.

روزنامه ستارز ایند سترایپس در مورد این پیام دونالد ترمپ می‎نویسد، طوری به نظر می‎رسد که صبر وی در برابر پاکستان به پایان رسیده، اما در مقابل، این پیام برای افغان‎ها مملو از شادمانی بوده‎است.

در اخیر این مقاله آمده که با اعلان استراتژی نو امریکا برای افغانستان و جنوب آسیا، فشارها بر پاکستان رو به افزایش است تا پناهگاه‎های تروریستان را در داخل آن کشور نابود کند.

رئیس جمهور امریکا هنگام اعلان این استراتژی در ماه اگست گفته بود که پاکستان باید جلو جنایت کاران و تروریستان را در داخل خاکش بیگیرد.

  • دیپلومات

نشریه دیپلومات مطلبی را در مورد روابط افغانستان با چین متحد نزدیک پاکستان، نشر کرده است.

در این مطلب، روابط نظامی افغانستان و چین به تحلیل گرفته شده‎است.

نشریه در آغاز به دیدار هفته گذشته وزیر دفاع چین با همتای افغانش طارق‌شاه بهرامی اشاره کرده‎است.

دیپلومات افزوده که در این نشست همکاری‎های نظامی نزدیک میان دو کشور مطرح شده‎است.

دلچسپی چین در امور امنیتی افغانستان بیشتر شده‎است.

نشریه بخشی از اظهارات وزیر دفاع چین را هم نشر کرده که گفته‎است در سال‎های اخیر، روابط کابل و پیکینگ خیلی با هم نزدیک شده‎است.

به‌گفته وی، چین در عرصه‎های صلح و مذاکره با افغانستان همکاری می‎کند و در کمک‎های بین‌المللی با این کشور سهم خواهد گرفت.

دیپلومات می‎افزاید، وزیران دفاع دو کشور در کنار تلاش‎های مشترک بر ضد تروریزم، روی گسترش همکاری‎ها در بخش‎های مختلف تأکید ورزیده ‎اند.

به نوشته نشریه، به دنبال آن که بارک اوباما رئیس جمهور پیشین امریکا در سال ۲۰۱۴، مأموریت نظامی و عملیاتی نیروهای کشورش را در افغانستان پایان داد، دلچسپی چین در امور امنیتی افغانستان بیشتر شده‎است.

به باور دیپلومات، پیکینگ از مدت‎ها به این‌سو، از آن شورشیان مسلح نگرانی دارد که با استفاده از خاک افغانستان، حملات را در سین کیانگ چین انجام می‎دهند.

نشریه نوشته‎است که رئیس جمهور چین پارسال در آستانه پایتخت قزاقستان با همتای افغانش اشرف غنی دیدار کرد و تأکید ورزید که برای دو کشور نیاز است تا تلاش‎های مشترک در برابر تروریزم را تقویت کنند.

XS
SM
MD
LG