لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
دوشنبه ۲۶ قوس ۱۳۹۷ کابل ۰۸:۵۳

وزارت دفاع: بخش بزرگ عملیات نیروهای افغان تهاجمی است


یک روز پس از تأکید قوماندان ارشد نیروهای امریکایی در شرق میانه بر شدت عملیات تهاجمی نیروهای امنیتی افغان در برابر مخالفان مسلح، وزارت دفاع افغانستان می‌گوید، بیشتری عملیات تهاجمی انجام می‌شوند.

دولت وزیری سخنگوی این وزارت روز چهارشنبه «۱۳ جدی ۱۳۹۶» به رادیو آزادی گفت بهار سال پیشرو، فصل پایان چالش‎های نیروهای امنیتی و فصل ناکامی مخالفان مسلح دولت است.

به‌گفته وی نیروهای افغان در عملیات‌شان دستاوردهای بزرگی داشته و مخالفان مسلح دولت توان ایستاده‎گی در برابر آنان را ندارند.

دولت وزیری
دولت وزیری

او افزود:

"ما برای زمستان یک پلان تهیه کرده‎ایم که بخش بزرگ آن عملیات‎های محاربوی است، از اول جدی تا کنون عملیات‎های خوبی را در تمامی کشور راه اندازی کرده‎ایم و دستاوردهای بزرگی نیز داشته‎ایم و اگر مخالفان به جنگ ادامه دهند، نیروهای ما در زمستان چنان ضربه به آنان وارد خواهند کرد که در بهار توان به چالش کشیدن ما و یا انجام عملیات‎های بزرگ را نخواهند داشت."

وزیری می‎گوید، این عملیات شامل نبرد تهاجمی و حملات هوایی است که از سوی نیروهای امنیتی در سراسر این کشور به پیش برده می‎شود.

به‌گفته وی نُه عملیات تهاجمی در چندین ولایت افغانستان راه اندازی شده که دستاوردهای مهمی نیز دارند.

به تازه‎گی، جنرال جوزف ووتل قوماندان ارشد نیروهای امریکایی در شرق میانه خواستار شدت یافتن عملیات تهاجمی نیروهای افغان بر ضد طالبان و دیگر گروه‎های تروریستی در فصل زمستان سال روان شده‌است.

او هرچند توانایی نیروهای امنیتی را در مبارزه با تروریزم ستوده، اما به آموزش‎های بیشتر این نیروها تأکید کرده‎است.

این جنرال امریکایی پیش از این گفته بود که امریکا می‎خواهد با تغییر مسیر نبرد افغانستان، بن بست جنگ را در این کشور بشکند.

شماری از نماینده‎گان مردم در ولسی جرگه نیز تأکید می‎کنند که باید زمستان سال روان آغاز فصل پیروزی نیروهای امنیتی افغان در برابر مخالفان مسلح دولت باشد.

یک سرباز نیروهای افغان
یک سرباز نیروهای افغان

عبدالحی آخندزاده معاون کمیسیون امور امنیتی ولسی جرگه در این مورد می‎گوید:

"به راستی هم در زمستان باید عملیات‎های بنیادی و اساسی صورت گیرد تا بخش‎های از کشور از زیر اداره طالبان بیرون شود و به طالبان باید در این زمستان ضربات قوی وارد گردد تا آماده‎گی حمله بر نیروهای امنیتی ما را در بهار سال آینده نداشته باشند و این بسیار خوب است."

با آغاز سال ۲۰۱۸ میلادی جنگ علیه تروریزم در افغانستان وارد هفدهمین سال شد، اما هنوز نیز تروریزم در این کشور یک چالش جدی است.

زلمی وردک کارشناس نظامی با اشاره به این موضوع تأکید می‎کند که برای موفقیت در جنگ علیه تروریزم موقف تازه رئیس جمهور امریکا در برابر پاکستان باید با جدیت دنبال شده و لانه‎های تروریزم در آن کشور از بین برده شود.

گزارش: نظیفه محبوبی

XS
SM
MD
LG