لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
شنبه ۲۴ قوس ۱۳۹۷ کابل ۰۶:۵۷

نی: نهادهای دولتی برای خبرنگاران در بلخ به موقع اطلاع‌دهی نمی‌کنند


مسئولان دفتر "نی" یا مؤسسۀ حمایت از رسانه‌های آزاد افغانستان می‌گویند که نهادهای دولتی به موقع برای خبرنگاران اطلاع‌دهی نمی‌کنند.

مبینه ساعی مسئول دفتر "نی" در زون شمال افغانستان امروز سه شنبه «۱۹ جدی ۱۳۹۶» در صحبت با رادیو آزادی گفت که عدم دسترسی خبرنگاران به اطلاعات از ادارات دولتی سبب شده‌است تا رخدادهای محلی به‌گونه حقیقی آن اطلاع‌دهی نشوند.

خانم ساعی افزود که قانون حق دسترسی به اطلاعات به‌گونۀ سریع از سوی نهادهای دولتی در بلخ نقض می‌شود و این نهادها برای خبرنگاران به موقع اطلاع‌دهی نمی‌کنند.

مبینه ساعی می‌گوید:

"ما از یک سال گذشته تا به هنوز شکایت‌های متعدد را داشتیم از عدم دسترسی خبرنگاران به اطلاعات از نهادهای دولتی بلخ و همچنان یگانه چیزی که مانع می‌شود این است که نقل قول به خبرنگاران داده نمی‌شود و مسئولان ادارات می‌گویند که ما از وزارت‌خانه مربوطه مکتوب داریم تا اطلاعات را شریک نسازیم."

خبرنگاران رسانه‌های مختلف در بلخ نیز مسئولان ادارات حکومت محلی را به نقض قانون حق دسترسی به اطلاعات متهم نموده، می‌گویند که اکثراً دفتر مقام ولایت بلخ، ریاست معارف، صحت عامه و پولیس با خبرنگاران برخورد دوگانه انجام می‌دهند.

احمد نبی رفعت ژورنالیست آزاد در بلخ می‌گوید که نهادهای دولتی به‌خصوص قوماندانی امنیه بلخ اطلاعات دقیق و تازه را در اختیار خبرنگاران قرار نمی‌دهند.

نهادهای دولتی به‌خصوص قوماندانی امنیه بلخ اطلاعات دقیق و تازه را در اختیار خبرنگاران قرار نمی‌دهند.

وی گفت:

"خبرنگاران در بلخ با مشکلات بسیار سر دچار هستند. آن‌ها در این ولایت به اطلاعات از نهادهای دولتی دسترسی ندارند و مقامات نیز با آن‌ها به موقع اطلاعات را شریک نمی‌سازند."

مبینه ساعی مسئول دفتر "نی" همچنان می‌گوید که خبرنگاران در محل کار نیز با مشکلات و خشونت‌های روانی دچار هستند.

مسئول دفتر "نی" می‌گوید کاهش معاشات، نبود توجه لازم برای انجام کار مسلکی خبرنگار، اخراج و تهدید آنان از مشکلات فرا راه خبرنگاران در بلخ هستند.

ادریس محرابی خبرنگار آژانس خبری سنجا نیوز نیز مدعی است که خبرنگاران در کنار عدم دسترسی به موقع به اطلاعات از سوی نهادهای مسئول دولتی با مشکلات داخل سازمانی در رسانه‌های شان مواجه اند.

محرابی افزود:

"علاوه بر مشکلات عدم دسترسی به اطلاعات، خبرنگاران در داخل سازمان‌های کاری خود نیز با مشکلات روبه‌رو هستند و از آن جمله تهدیدهای پیهم مسئولان رسانه‌ای، عدم پرداخت معاشات به موقع و نبود توجه به کار مسلکی خبرنگار در رسانه‌ها می‌باشند."

مشکل عدم اطلاع‌دهی دقیق و به موقع برای خبرنگاران از سوی قوماندانی امنیه بلخ را با شیر جان درانی سخنگوی پولیس این ولایت شریک ساختیم.

درانی با رد ادعا‌های مسئولان دفتر حمایت از رسانه‌های آزاد می‌گوید که پولیس همواره اطلاعات مؤثق و تازه را در اختیار خبرنگاران قرار داده‌است.

درانی گفت:

"هر لحظه به کنفرانس‌های مطبوعاتی آن قدر که پولیس برای رسانه‌ها حاضر است دیگر هیچ نهاد مصاحبه و آگاهی نمی‌دهد."

در حالی "نی" از عدم دسترسی به موقع خبرنگاران به اطلاعات ابراز نگرانی می‌کند که انجمن خبرنگاران شمال افغانستان به این زودی‌ها از کاهش حضور ۳۰ درصد بانوان خبرنگار در رسانه‌های شمال نیز خبر داده‌است.

گزارش: مجیب‌الرحمن حبیب‌زی

XS
SM
MD
LG