لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
یکشنبه ۲۸ دلو ۱۳۹۷ کابل ۰۸:۲۳

رئیس اجرائیه خواهان ادامه کمک‌‎های جامعه جهانی به وضعیت بشری افغانستان است


رئیس اجرائیۀ افغانستان توجه به وضعیت بشری در این کشور را مهم خوانده و از جامعه جهانی می‎خواهد تا به کمک‌هایش در این بخش با افغانستان ادامه دهد.

عبدالله عبدالله هشدار می‎دهد که هر گاه کمک‎های بشری خیریه به افغانستان کاهش یابند، تأثیرات منفی را در قبال خواهد داشت.

عبدالله که روز دوشنبه «۲۵ جدی ۱۳۹۶» در نشست فراخوان کمک‎های بشری بر اساس یک پلان ترتیب شده چهار ساله به نیازمندان در کابل، وضعیت بشری در افغانستان را نگران کننده خواند.

عبدالله عبدالله
عبدالله عبدالله

وی به هماهنگی میان ادارات حکومتی و غیر حکومتی در این بخش تأکید کرد.

او افزود:

"کمک‎های که سال گذشته صورت گرفت و درخواستی که تا سال ۲۰۲۱ میلادی داریم هر کدام آن به زنده‎گی انسان‎ها و آینده کشور ما ارتباط دارد و آینده کشور بر اساس آن رقم می‎خورد. توقع ما از جامعه بین‌المللی اینست که به کمک‌های شان در بخش بشری ادامه بدهند."

عبدالله گفت در نشست با هیئت شورای امنیت سازمان ملل‌متحد نیز روی موضوعات بشری و کمک‎های بشردوستانه گفت‌وگو کرده و توجه آنان را به این مسئله جلب کرده‎اند.

حکومت افغانستان پلان چهار ساله کمک‎های بشر دوستانه را یعنی از سال ۲۰۱۸ الی ۲۰۲۱ میلادی به همکاری ادارات سازمان ملل‌متحد و بر اساس نیازمندی‎های مردم این کشور ترتیب کرده‎است.

​بر اساس این پلان حکومت افغانستان تقاضای مبلغ ۴۳۰ میلیون دالر را در سال نخست یعنی ۲۰۱۸ میلادی برای رساندن کمک به ۲،۸ میلیون فرد نیازمند از جامعه جهانی دارد.

ریاست اجرائیه تأکید می‎کند که از این پول برای ساخت سرپناه، رساندن خدمات صحی، مواد غذایی به کسانی‎که به اثر حوادث طبیعی، نا امنی و مهاجرت‎ها آسیب پذیر می‎شوند، استفاده می‎گردد.

حکومت افغانستان در حالی خواهان کمک از جامعه جهانی است که در چند سال اخیر شماری زیاد از مردم به اثر جنگ و نا امنی و حوادث طبیعی از مناطق‌شان بی‌جا شده و این روند هنوز هم ادامه دارد.

اما مجتمع جامعه مدنی افغانستان می‎گوید در حال حاضر رقم دقیق نفوس در افغانستان وجود نداشته و در نبود ارقام دقیق ساخت هر گونه پلان برای رساندن کمک به نیازمندان مؤثر واقع شده نمی‎تواند.

عزیز رفیعی
عزیز رفیعی

عزیز رفیعی رئیس این مجتمع در مورد به رادیو آزادی گفت:

"این آمارها به صورت واضح هیچ معلوم نیست، هیچ چیزی امروز در افغانستان مستند نیست. هر برنامه را که فعلاً دولت افغانستان و یا جامعه جهانی می‎سازد، برای این کشور می‎سازد جز عوام فریبی چیز دیگری نیست و من به شما اطمینان می‎دهم که این آمارها تخیلی است، آمارهای علمی و تخنیکی که بنا به نیاز واقعی مردم افغانستان باشد نیست."

آقای رفیعی تأکید می‎کند که حکومت افغانستان به جای درخواست کمک به نیازمندان باید به فکر توسعه و پیشرفت در بخش‎های مختلف کشور بوده و زمینه‎های را فراهم سازد تا بر اساس آن تمام نیازمندی‎های مردم در کشور مرفوع گردد.

گزارش: جاوید حسن‌زاده

XS
SM
MD
LG