لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
شنبه ۲۷ دلو ۱۳۹۷ کابل ۱۰:۰۱

وزارت خارجه: شورای امنیت "م. م" یک نشست فوق‌العاده در باره افغانستان برگزار می‎کند


وزارت خارجه افغانستان می‎گوید، قرار است در آیندۀ نزدیک به ابتکار قزاقستان که ریاست دوره‌یی شورای امنیت سازمان ملل‌متحد را بر عهده دارد، نشست فوق‌العاده‌ای را در باره افغانستان برگزار کند.

نصیر احمد اندیشه معین اداری این وزارت روز سه شنبه «۲۶ جدی ۱۳۹۶» به خبرنگاران در کابل گفت، این نشست برای افغانستان یک دست‌آورد بزرگ خواهد بود.

اندیشه گفت، هدف اصلی این نشست بحث در باره پروسه صلح افغانستان و همکاری‎های اقتصادی منطقه‌یی است.

نصیر احمد اندیشه
نصیر احمد اندیشه

او افزود:

"تمرکز زیاد این نشست به همکاری‎های اقتصادی منطقه‌یی خواهد بود، یعنی در کل کشورهای آسیای مرکزی چگونه می‎توانند در پروسه‎های صلح و اقتصادی افغانستان همکاری کنند. من فکر می‎کنم که این یک دست‌آورد بزرگ است."

هرچند آقای اندیشه در باره تاریخ دقیق برگزاری این نشست چیزی نمی‎گوید، اما بر اساس برخی گزارش‎ها قرار است این نشست چهار روز بعد برگزار شود.

این نشست در حالی برگزار خواهد شد که در آغاز هفته جاری یک هیئت عالی رتبه به ریاست خیریت عمروف سفیر قزاقستان در سازمان ملل‌متحد و رئیس دوره‌یی شورای امنیت این سازمان به کابل آمده بود.

حکومت افغانستان می‎گوید، این هیئت با برخی اسناد و شواهد در باره مداخله پاکستان در امور افغانستان دوباره راهی امریکا شد.

وزارت خارجه افغانستان می‎گوید، به دلیل دیپلوماسی فعال حکومت تمام اعضای شورای امنیت سازمان ملل‌متحد در باره افغانستان همنظر اند.

در همین حال برخی کارشناسان سیاسی می‎گویند، نشست فوق‌العاده شورای امنیت سازمان ملل‌متحد در باره افغانستان از لحاظ اقتصادی و سیاسی قابل اهمیت است.

ودیر صافی استاد پوهنتون و یکی از این کارشناسان به رادیو آزادی گفت، از چنین نشست‎ها انتظار می‎رود تا در باره صلح افغانستان به یک اجماع بین‌المللی برسند.

ودیر صافی
ودیر صافی

او افزود:

"برگزاری چنین نشست برای افغانستان از لحاظ اقتصادی، سیاسی و امنیتی با اهمیت است. امید است که در باره صلح افغانستان به یک اجماع بین‌المللی به توافق برسند."

آقای صافی همچنان می‎گوید، شورای امنیت سازمان ملل‌متحد مطابق وظیفه خود مکلف است تا برای صلح جهانی و به‌خصوص امنیت و ثبات افغانستان کار کند.

وی اضافه می‎کند، شورای امنیت سازمان ملل‌متحد به این نتیجه رسیده تا برای صلح افغانستان به‌گونه واقعی آستین بر بزند.

گزارش: نصرت پارسا

XS
SM
MD
LG