لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
شنبه ۴ حوت ۱۳۹۷ کابل ۰۳:۵۸

وال ستریت ژورنال: بن بست غنی و نور به آزمون پایان دادن قدرت جنگسالاران مبدل شده‌است


دو روزنامه معتبر جهان به جنجال‎ها میان رئیس جمهور افغانستان و والی مستعفی بلخ تمرکز کرده‎اند.

  • نیویارک تایمز

روزنامه نیویارک تایمز در این مورد می‎نویسد از هنگامی که استعفای عطا محمد نور منظور شده، همه روزه به این دفتر در ولایت بلخ می‎رود.

به نوشته روزنامه، آقای غنی در طول سه سال گذشته تلاش کرد تا عطا محمد نور را از مقام ولایت بلخ برکنار کند.

نیویارک تایمز این نکته را هم نگاشته که رد دستور حکومت مرکزی توسط یک مقام محلی به‌عنوان یک آزمون در گذشته هم در افغانستان دیده شده، اما به نوشته روزنامه این کار شاید اداره افغانستان را که پس از سال ۲۰۰۱ میلادی ایجاد شد، شکنند سازد.

نیویارک تایمز به انتخابات ریاست جمهوری گذشته و همچنان انتخابات آینده افغانستان اشاره کرده و این سخن عطا محمد نور را برداشته که گفته‎است نمی‎خواهد مرد شماره دو باشد.

در اخیر این مطلب طولانی روزنامه آمده‎است که گفته می‎شود، عطا محمد نور ملیشه‎های مسلح در شمال افغانستان دارد، کسانی که به‌گفته دیده‌بان حقوق بشر، به تخطی‎های بی‎شمار متهم استند.

  • وال ستریت ژورنال

روزنامه وال ستریت ژورنال هم در این مورد نوشته‎است عطا محمد نور، رئیس جمهور غنی را به آزمون گرفته‎است.

بن بست رئیس جمهور با عطا محمد نور به یک آزمون بزرگ جهت پایان دادن به قدرت جنگسالاران، افراد با نفوذ و قدرتمندان مبدل شده‌است.

به نوشته روزنامه، با آن که یک ماه پیش رئیس جمهور افغانستان از منظوری استعفای آقای نور خبر داد، او از جایش در مقام ولایت بلخ تکان نخورده‎است.

وال ستریت ژورنال همچنان می‎نویسد بن بست رئیس جمهور با عطا محمد نور به یک آزمون بزرگ جهت پایان دادن به قدرت جنگسالاران، افراد با نفوذ و قدرتمندان مبدل شده که مانع در برابر به پا ایستادن افغانستان دانسته می‎شود.

روزنامه اظهارات هارون میر یک محقق و مؤسس مرکز تحقیق و مطالعات پالیسی در کابل را نقل کرده که گفته‎است حالا این یک مسئله میان دو فرد نیست که کی می‎ماند و کی می‎رود.

به‌گفته آقای میر حالا مسئله بقای سیاسی برای حزب جمعیت، حکومت رئیس جمهور غنی و شخص آقای غنی مطرح است.

  • نشنل انترست

نشریه نشنل انترست مقاله را فراتر از مرزهای افغانستان نوشته و گفته‎است ایالات متحده باز هم بر پاکستان فشار آورده تا پناهگاه‎های طالبان افغان را در داخل خاکش از بین ببرد.

به نوشته نشریه در فضای بی‌اعتمادی، هر دو جانب همدیگر شان را متهم می‎کنند و روابط گرم گذشته میان اسلام‌آباد و واشنگتن، در سال‎های گذشته به صورت بی‌سابقه سرد شده‎است.

نشنل انترست همچنان می‎نویسد پاکستان بارها گفته که جنگ افغانستان را در خاک خودش پیش برده نمی‎تواند.

اما امریکا در استراتژی جدیدش، از پاکستان خواست‎های دارد.

نشریه در ادامه نوشته که امریکا پس از این بر پاکستان اعتمادی نخواهد داشت، آنچه که در دهه ۹۰ میلادی دیده می‎شد.

در مقاله از روابط امریکا و پاکستان به‌عنوان رابطه دیرینه یادآوری شده که پیش از جنگ افغانستان وجود داشت بناء برای بهبود روابط دو کشور، به گفت‎وگوها نیاز است.

نشنل انترست همچنان می‎افزاید، امریکا به صورت آشکار گفته که پاکستان باید طالبان را به میز مذاکره بکشاند.

به نوشته نشریه اگر چنین شود، پاکستان مجبور نخواهد بود که خواست‎های امریکا را در منطقه با فشار بپذیرد.

XS
SM
MD
LG