لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
شنبه ۲۷ دلو ۱۳۹۷ کابل ۱۰:۴۴

ولسی جرگه افغانستان بودجه سال مالی ۱۳۹۷ را تصویب کرد


پس از بحث‌های طولانی و یک سلسله تغییرات، بودجه سال مالی ۱۳۹۷ از سوی ولسی جرگه افغانستان با اکثریت آرا تصویب شد.

امیر خان یار رئیس کمیسیون مالی و بودجه ولسی جرگه در نشست عمومی روز چهارشنبه «۲۷ جدی ۱۳۹۶» گفت به هدف ترتیب بودجه متوازن و پس از گفت‌وگو‌های زیاد در کمیسیون‌ها و ادارات دولتی، در مسوده دوم بودجه تغییرات ضروری به‌وجود آمد.

در مسوده دوم بودجه تغییرات ضروری به‌وجود آمد.

وی گفت:

"با توجه به اجراآت ادارات و امکانات مالی در سال ۱۳۹۷، در تفاهم با مسئولین ادارات در بودجه تغییرات مهم آمد، تا مطابق شرایط کشور بودجه ترتیب شود و در مسوده دوم بودجه ۸۰ درصد پروژه‌های ضمیمه‌ وی شامل شد."

بودجه سال مالی ۱۳۹۷ پس از بحث آزاد وکلا و ارائه معلومات کمیسیون مالی و بودجه به رأی‌گیری گذاشته شد که در نتیجه به اکثریت آراء تصویب شد.

در مجموع این بودجه ۳۷۷.۰۱۱ میلیارد افغانی در نظر گرفته شده که مبلغ ۲۶۶.۱۰۳ میلیارد آن بودجه عادی و ۱۱۰.۸۷۸ میلیارد آن بودجه انکشافی می‌باشد.

پیش از این در ۲۲ ماه قوس سال روان، ولسی جرگه افغانستان مسوده بودجه سال مالی ۱۳۹۷ را غیر متوازن خوانده آن‌را رد کرد.

هرچند در جریان تصویب بودجه مالی سال روان اعضای ولسی جرگه به یک نظر نبودند، اما اکثریت آنان تأکید داشتند که عدم تصویب بودجه مشکلات مردم را بیشتر کرده و ضرور است که بودجه تصویب شود.

از سوی هم وزارت مالیه افغانستان می‌گوید، بودجه سال مالی ۱۳۹۷ با توجه به نیازمندی‌ها و اولویت‌ها به‌گونه معیاری ترتیب شده‌است.

اکلیل حکیمی وزیر مالیه افغانستان که در نشست ولسی جرگه حضور داشت گفت بودجه سال مالی ۱۳۹۷ مطابق معیار‌های بین‌المللی تهیه شده و توازن در این بودجه نیز در نظر گرفته شده است.

اکلیل حکیمی وزیر مالیه افغانستان
اکلیل حکیمی وزیر مالیه افغانستان

وی افزود:

"بودجه در روشنایی معیار‌های جهانی ترتیب شده، تعهد ما به کمک کننده‌گان این است که در همه بخش‌ها به‌شمول این مسئله اصلاحات می‌آوریم و اگر بودجه تصویب شود اعتبار بودجه ما بلند می‌رود و کمک دونران خارجی هم از همین طریق صورت می‌گیرد."

آقای حکیمی می‌گوید، بودجه سال مالی روان با توجه به امکانات موجود، ساختار‌های اداری، مصارف و نیازمندی‌های دیگر تهیه شده‌است.

وزیر مالیه کشور از واحد‌های بودجوی خواست با در نظرداشت امکانات موجود، مؤثریت، اولویت‌های انکشافی حکومت و منافع ملی، بودجه مالی سال ۱۳۹۷ را مصرف کنند.

گزارش: نورالله شایان

XS
SM
MD
LG