لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
چهارشنبه ۱ حوت ۱۳۹۷ کابل ۰۸:۳۰

سرخط: امریکا به پاکستان امر کرده که طالبان را از این‌کشور بیرون کند


روزنامه‌های چاپ امروز کابل در بیشتری مطالب و تبصره‌های خود به واکنش قصر سفید در مورد حمله بر هوتل انترکانتیننتال پرداخته‌اند.

  • سرخط

روزنامۀ سرخط در سرمقاله‌اش گفته‌است که پس از این حمله، قصر سفید بالای پاکستان امر کرده که طالبان را بازداشت و یا به افغانستان بفرستد.

روزنامه به نقل از یکی از سخنگویان قصر سفید نوشته که اردو و استخبارات پاکستان به طالبان مسلح پناه داده و آنان حملات را در آن‌کشور پلان‌گذاری و در افغانستان انجام می‌دهند.

روزنامه می‌گوید که قصر سفید در حالی این واکنش را نشان داده که در نتیجۀ بررسی‌ها در مورد یک موتر مملو از مواد انفجاری در هنگام حمله بر هوتل انترکانتیننتال مشخص شد که مواد انفجاری به دست آمده ساخت پاکستان است.

روزنامه به حکومت افغانستان سفارش کرده که از فرصت به میان آمده استفاده کرده و همه اسنادی را جمع‌آوری کند که نشان می‌دهد حمله بر هوتل انترکانتیننتال به فرمایش پاکستان صورت گرفته‌است.

به باور روزنامه، همآهنگی میان قصر سفید و ارگ در این باره و فشار‌های بیشتر امریکا بر اسلام‌آباد می‌تواند پاکستان را از تحرکات کنونی‌اش باز دارد.

  • میسر

روزنامه مسیر نیز به واکنش قصر سفید در خصوص حمله بر هوتل انترکانتیننتال پرداخته و گفته‌است که حکومت افغانستان باید موقع را از دست نداده و مظلومیت افغان‌ها را به جهانیان نشان دهد.

روزنامه پس از حمله بر هوتل انترکانتیننتال به نقل از مقامات افغان گفته‌است که این حمله را شبکه حقانی در آن‌سوی خط دیورند پلان کرده بود.

  • اما روزنامه نوشته که حالا پرسش این است که حکومت افغانستان پس از این ادعا می‌خواهد دست به چه اقدامی بزند؟

روزنامه می‌گوید که از اقدام قصر سفید در این باره باید استقبال شود و حکومت افغانستان به جهانیان نشان دهد تروریستانی که از سوی پاکستان حمایت می‌شوند دست به چنین جرایم در این‌کشور می‌زنند.

روزنامه گفته‌است که حالا فرصت مناسب برای افزایش فشار بر پاکستان است به‌خاطری که به نوشته روزنامه ظاهراً موقف امریکا در برابر اسلام‌آباد تغییر یافته و پاکستان با فشارهای روزافزون روبه‌روست.

  • هیواد

روزنامه دولتی هیواد نوشته که از خواست امریکا مبنی بر اخراج رهبران طالب از پاکستان باید استقبال شود، به‌خاطریکه به‌گفته روزنامه به نفع افغانستان است.

روزنامه گفته که بیرون راندن رهبران طالب از پاکستان، آنان را از چنگ استخبارات پاکستان نجات خواهد داد و طالبان خواهند توانست در رابطه به صلح با حکومت افغانستان مستقلانه عمل کنند.

  • آرمان ملی

روزنامه آرمان ملی نوشته که خواست امریکا برای اقدام در برابر رهبران طالبان از سوی پاکستان جدی بوده و دو انتخاب در این باره مطرح شده‌است.

روزنامه به نقل از سخنگوی قصر سفید گفته که پاکستان باید یا رهبران طالبان را بازداشت کند و یا آنان را از خاک خود بیرون راند.

به‌گفته روزنامه، مقامات امریکایی پیش از این نیز به پاکستان هشدار داده بودند که اگر در زمینه سرکوب رهبران طالبان و شبکه حقانی با ایالات متحده همکاری نکند، واشنگتن خود دست به کار خواهد شد.

XS
SM
MD
LG