لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
جمعه ۳ حوت ۱۳۹۷ کابل ۰۶:۴۱

دیده‌بان حقوق بشر: حملۀ هوتل انترکانتیننتال کابل جنایت جنگی است


حمله بر هوتل انترکانتیننتال کابل باز هم توجه برخی از رسانه‌های جهان را به خود جلب کرده‌است.

  • نیویارک تایمز

روزنامه امریکایی نیویارک تایمز در این مورد نوشته که به دنبال این حمله تحقیق آغاز شده و شمار تلفات نیز افزایش یافته‌است.

به نوشته روزنامه، مقام‌های افغان تلاش دارند تا دریابند که شش شورشی چگونه توانسته‌اند خود را به یک محل خیلی محافظت شده برسانند و برای ۱۵ ساعت با نیروهای امنیتی بجنگند؟

در حمله بر هوتل انترکانتیننتال کابل که از شنبه شب آغاز شد و تا بعد از ظهر یک‌شنبه ادامه یافت، ۲۲ تن به‌شمول ۱۴ شهروند خارجی کشته شدند.

نیویارک تایمز در این مورد می‌نویسد، بررسی موشگافانه در مورد کمپنی امنیتی خصوصی موسوم به کابل-بلخ آغاز شده، زیرا انگشت انتقاد بیشتر به همین کمپنی گرفته می‌شود چون مسئول امنیت این هوتل بود.

شنبه شب و در جریان حمله، یک نشست نماینده‌های مخابرات و تکنالوژی معلوماتی از ۳۴ ولایت در هوتل انترکانتیننتال ادامه داشت.

روزنامه اظهارات زمری همدرد یک کارمند همین وزارت را نقل کرده که گفته‌است، در همان شام پیش از حمله در نخستین پوسته امنیتی هوتل، آن‌ها فقط تلاشی بدنی شدند و کسی لوازم‌شان را تلاشی نکرد.

به‌گفته آقای همدرد، تنها در پوسته سومی وسایل آن‌ها با دست تلاشی شدند، زیرا محافظین امنیتی گفتند، وسایل الکترونیکی یا اسکنرها غیر فعال استند.

  • دیده‌بان حقوق بشر

دیده‌بان حقوق بشر حمله بر این هوتل در کابل را جنایت جنگی دانسته‌است.

در اعلامیه این نهاد آمده، حمله بر هوتل انترکانتیننتال باز هم نشان‌دهنده هدف قرار دادن غیر نظامیان در افغانستان است.

به نوشته دیده‌بان حقوق بشر یا "هیومن رایتس واچ"، کسانی‌که برای انجام این حمله دستور داده‌اند، به صورت جدی از قوانین جنگی تخطی کرده‌اند و مسئول جرایم جنگی دانسته می‌شوند.

این نهاد هم‌چنان می‌گوید، حمله بر هوتل انترکانتیننتال یک یادآوری دیگر است که چگونه کشتار عمدی فزاینده از سوی جنگجویان بر غیر نظامیان تحمیل شده، چیزی‌که تخطی آشکار از قوانین بین‌المللی دانسته شده‌است.

  • دیلی میل

روزنامه دیلی میل چاپ بریتانیا نوشته که بر اساس اظهارات شاهدان و مهمانان هوتل انترکانتیننتال، پیش از حمله تدابیر امنیتی در آن‌جا وجود نداشت.

شاهدان به روزنامه گفته‌اند، لوازم‌شان تلاشی نشدند، اسکنرها کار نمی‌کردند و تلاشی بدنی هم خیلی جدی نبود.

دیلی میل اظهارات عزیز طیب کارمند یکی از شرکت‌های مخابراتی را برداشته که گفته‌است، هنگامی‌که پیش از حمله وارد هوتل شدند، هیچ‌گونه تلاشی توسط اسکنر وجود نداشت.

به‌گفته او، هیچ محافظی هم در اتاق اسکنر نبود و هیچ‌کسی لوازم آن‌ها را تلاشی نکرد.

به نوشته روزنامه دیلی میل، پرسش‌ها حالا در مورد کمپنی امنیتی کابل-بلخ افزایش یافته، زیرا این شرکت مسئولیت تأمین امنیت هوتل انترکانتیننتال کابل را داشته‌است.

XS
SM
MD
LG