لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
جمعه ۲۸ جدی ۱۳۹۷ کابل ۰۸:۵۴

واشنگتن پست: با افزایش خشم مردم علیه طالبان، صلح در هاله‎ای از ابهام قرار دارد


  • واشنگتن پست

با افزایش خشم مردم نسبت به خشونت طالبان، چشم‌انداز صلح افغانستان در هاله‎ای از ابهام قرار دارد.

این، عنوان مطلب روزنامه واشنگتن پست است.

نویسنده مطلب می‎نویسد، امیدواری‎های در حال کاهش در مورد صلح افغانستان سه شنبه پس از آن با یک عقب‌گرد دیگر همراه شد که مقام‎های افغان و رهبران طالبان پیام‎های ستیزه‌جویانه دادند.

دشمنان افغانستان باید بدانند که رئیس جمهور افغان‎ها تسلیم نخواهد شد.

در ادامه آمده‎است این پیام‎ها پس از موجی از حمله‎های شورشیان در پایتخت افغانستان و تبصره دونالد ترمپ رئیس جمهور ایالات متحده امریکا در مورد صلح با طالبان منتشر شدند.

ترمپ گفت نمی‎خواهد با شورشیان طالبان گفت‎وگو کند.

روزنامه به سخنان رئیس جمهور غنی نیز اشاره کرده که گفته‎است، انتقام خون قربانیان این حمله‎ها را خواهد گرفت.

آقای غنی همچنان گفت دشمنان افغانستان باید بدانند که رئیس جمهور افغان‎ها تسلیم نخواهد شد.

واشنگتن پست نوشته است، پالیسی ترمپ این بود که اردوی ایالات متحده روند آموزش نیروهای دفاعی افغانستان را تشدید بخشد و ظرفیت آن‎ها را بلند ببرد تا همان هدف مجبور ساختن طالبان برای قرار گرفتن پشت میز مذاکره تحقق یابد و جنگ ۱۶ ساله به پایان برسد.

اما به باور نویسنده مطلب، به نظر می‎رسد که این هدف کم‌رنگ می‎شود و احتمالاً در حال تغییر به جهت یک پیروزی نظامی است.

و آن‌چه جلوگیری اردوی ایالات متحده امریکا از پخش اطلاعات در مورد جنگ افغانستان توصیف شده توجه برخی از نشریه‎ها را به خود جلب کرده‎است.

  • فارن پالیسی

در شمارۀ روز چهارشنبۀ نشریه فارن پالیسی مطلبی زیر این عنوان نشر شده است "پیش از سخنرانی ترمپ، خبرهای بد بیشتر از جبهه افغانستان!"

در مطلب آمده‎است نیروهای حکومت افغانستان برای تغییر مسیر جنگ علیه شورشیان طالبان در حال مجادله هستند و اردوی امریکا در تلاش است تا مانع انتشار معلومات در مورد پیشرفت جنگ افغانستان شود.

به نوشته نشریه، اداره مفتش خاص امریکا در امور بازسازی افغانستان یا سیگار این ارزیابی ناراحت کننده را چند ساعت پیش از سخنرانی سالانه دونالد ترمپ رئیس جمهور ایالات متحده و در یک زمانی اعلام کرد که انتظار می‎رود او از عملیات نظامی در افغانستان تعریف کند، جایی که کشورش ۱۵ هزار سرباز دارد و گسترش بمباران را تأیید کرده‎است.

سیگار در تازه‌ترین گزارشش در مورد وضعیت جنگ نوشته‎است که اردوی امریکا ازین اداره خواسته‎است که بخشی از اطلاعات را در مورد این‎که کنترول چی مقدار از قلمرو افغانستان در دست حکومت افغانستان یا شورشیان است، پخش نکند.

به نوشته نشریه، هرچند این اطلاعات محرم نیست و پیش ازین منتشر شده‎است.

اما مأموریت حمایت قاطع در افغانستان روز سه شنبه گفت که این اطلاعات سهواً در میان معلومات محرم جا داده شده‎است.

تام گریس‌بک، یک سخنگوی این مأموریت گفته‎است قصد نداشته اند تا از پخش معلوماتی که در گزارش‎های قبلی قابل دسترس بود جلوگیری کنند یا آن را شامل اطلاعات محرم سازند.

XS
SM
MD
LG