لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
شنبه ۴ حوت ۱۳۹۷ کابل ۰۹:۰۱

تبصرۀ روزنامه‌های بین‌المللی در مورد حمله‌های اخیر مرگبار در افغانستان


واشنگتن پست

افغانستان می‌گوید شواهد دارد که مهاجمان در پاکستان آموزش دیده بودند.

این، عنوان یک مطلب روزنامه واشنگتن پست است.

در مطلب به نقل از مقام‌های افغان آمده‌است که حکومت افغانستان اسناد و شواهد در مورد مهاجمان و اعتراف‌های آن‌ها را به پاکستان سپرده است.

نویسنده مطلب با اشاره به حمله‌های اخیر در افغانستان نوشته‌است، این اسناد نشان می‌دهد، که مهاجمان در پاکستان آموزش دیده‌اند و رهبران طالبان در پاکستان به گونه آزاد گشت و گذار می‌کنند.

در ادامه می‌خوانیم که در حمله‌های ماه گذشته میلادی در افغانستان بیش از دوصد تن کشته شدند که مسئولیت‌اش را طالبان و داعش به عهده گرفتند.

نشریه یو اس تو دی مطلبی را در مورد آن‌چه خشونت در حال افزایش در افغانستان خوانده شده نشر کرده‌است.

به نوشته نشریه، پس از حمله‌های مرگبار اخیر در کابل شماری از باشنده‌های این شهر معلومات را در مورد شان در جیب‌های خود حمل می‌کنند.

نشریه نوشته است، هدف مردم ازین کار آنست که در صورت احتمال کشته شدن در حمله‌های آینده جسدشان با استفاده ازین معلومات قابل شناسایی باشد.

یو اس تو دی می نویسد، باشنده‌های کابل در کاغذها نامهای شان، نام‌های پدرهای شان، گروپ خون و حالت مدنی خود را نوشته اند.

نشریه، جنوری را یک ماه مرگبار در افغانستان توصیف کرده‌است.

وال ستریت ژورنال

روزنامه وال ستریت ژورنال مطلبی را زیر این عنوان نشر کرده‌است حمله‌های کابل استراتژی ترمپ را تحت شعاع قرار داده‌است.

روزنامه با توجه به دو حمله اخیر در کابل که مسئولیتش را طالبان و یک حمله دیگر درین شهر که مسئولیت آن را داعش به عهده گرفتند، نوشته است، با این، ارزیابی‌های خوشبینانه اردوی امریکا و حکومت افغانستان و همچنان استراتژی ترمپ مورد سوال قرار می‌گیرد که هدفش اتکای بیشتر بالای نیرو های افغان و افزایش شمار نیرو های امریکایی در افغانستان است.

نویسنده مطلب نوشته است، دونالد ترمپ رئیس جمهور ایالات متحده می‌خواهد که با وارد کردن فشارهای اقتصادی بالای پاکستان پایگاه‌های امن تروریستان را درین کشور ببندد.

در پایان این مطلب به نقل از یک تحلیلگر آمده‌است منطق جنگ به هر طرف پخش شده و طالبان و حکومت‌های افغانستان و امریکا باور دارند که جنگ پیروزی را نصیب آن‌ها خواهد ساخت.

XS
SM
MD
LG