لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
یکشنبه ۲۸ دلو ۱۳۹۷ کابل ۰۸:۲۷

تبصره واشنگتن پست در مورد افزایش حملات هوایی امریکا در افغانستان


  • واشنگتن پست

روزنامه امریکایی واشنگتن پست در مورد افزایش حملات هوایی اردوی امریکا در افغانستان تمرکز کرده‎است.

به نوشته روزنامه، بمباران اخیر در ولسوالی وردوج ولایت بدخشان که برای چهار روز ادامه یافت، افراد گروه طالبان و یک گروه شورشی کوچک دیگر را هدف قرار داد.

طیاره «B-52» امریکایی در این حملات، ۲۴ بمب را بالای مواضع طالبان پرتاب کرد.

واشنگتن پست می‎نویسد ائتلاف تحت رهبری امریکا تا حالا خیلی کمتر به ولایت بدخشان تمرکز کرده و بیشتر گروه طالبان و شبکه حقانی را که مستقر در پاکستان است، هدف قرار داده است.

در گزارش همچنان آمده‎است که طیاره‎های «‌B-52» امریکایی در افغانستان پایگاه ندارند، اما عملیات هوایی را از پایگاه هوایی ال حُدید در قطر انجام می‎دهند.

واشنگتن پست به این هم توجه کرده که اردوی امریکا در سال ۲۰۱۷ میلادی به حملات هوایی‌اش در افغانستان افزایش قابل توجه آورد و تا ۴۳۶۱ حمله در این مدت انجام داد.

این حملات هوایی در مقایسه با سال ۲۰۱۶ سه چند افزایش را نشان می‎دهند.

  • واشنگتن تایمز

روزنامه دیگر امریکایی، واشنگتن تایمز به نقل از مقام‌های پاکستانی نوشته‎است اگر ایالات متحده امریکا به پیروزی جنگ در افغانستان می‌اندیشد، در این صورت به پاکستان نیاز دارد.

روزنامه اظهارات احسان اقبال وزیر داخله پاکستان را هم برداشته که خواهان گفت‎وگوهای مستقیم میان کشورش و امریکا به منظور رفع اختلاف‎های دو جانب شده‎است.

دونالد ترمپ رئیس جمهور امریکا، پاکستان را به پناه دادن شورشیان در داخل خاک آن کشور، دروغ‌گویی و فریب دادن در مبارزه با تروریزم متهم کرده، اما وزیر داخله پاکستان در جریان سفرش به واشنگتن، در سفارت کشورش گفت همکاری پاکستان برای مؤفقیت استراتژی اداره رئیس جمهور دونالد ترمپ خیلی حیاتی است.

  • انستتیوت جنگ و صلح

انستتیوت جنگ و صلح نوشته که افزایش حملات شورشیان در افغانستان به اقتصاد این کشور صدمه رسانده‎است.

به نوشته این نهاد، نگرانی‎ها برای غیر نظامیان در کابل به حدی جدی شده که برخی مردم ترجیح می‎دهند در خانه‎های شان بمانند تا این‌که به دفترهای کار شان بروند.

انستتیوت جنگ و صلح اظهارات سید مسعود استاد اقتصاد در پوهنتون کابل را هم برداشته که گفته‎است حملات اخیر بخشی از برنامه بود تا اعتماد مردم را بر حکومت به چالش بکشد و اقتصاد افغانستان را هدف قرار دهد.

در ادامۀ مطلب به نقل از خان جان الکوزی معاون اتاق تجارت و صنایع افغانستان هم آمده که در نتیجه حملات اخیر، برخی از سکتورهای خصوصی، از سرمایه‌گذاری در افغانستان منصرف شده‎اند.

انستتیوت به کشته شدن پیلوت‎های شرکت هوایی کام ایر در هوتل انترکانتینینتال کابل تمرکز کرده و گفته‎است با ایجاد دهلیز هوایی، طیاره‎های این شرکت هر هفته حدود ۱۰۰ تُن میوه را به هند انتقال می‎دهند.

سید مسعود استاد پوهنتون کابل به انستتیوت جنگ و صلح گفته که هدف قرار دادن غیر نظامیان، هوتل‌ها و شهروندان خارجی، تصویری از آشوبگری می‎دهد که برای بی‌ثباتی اقتصاد افغانستان و دلسردی سرمایه‌گذاران از این کشور طراحی شده‎است.

XS
SM
MD
LG