لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
پنجشنبه ۲۷ جدی ۱۳۹۷ کابل ۰۱:۴۸

گروه انشعابی طالبان حمایتش را از آغاز کار پروژه تاپی در افغانستان اعلام کرد


هرات تا پنج روز آینده شاهد افتتاح پروژه تاپی یا انتقال گاز ترکمنستان از طریق افغانستان به پاکستان و سپس به هندوستان است.

با این حال مقامات محلی در هرات اطمینان می‎دهند که تدابیر شدید امنیتی بخاطر آغاز کار پروژه تاپی در هرات اتخاذ شده‎اند.

جیلانی فرهاد سخنگوی والی هرات به رادیوآزادی گفت کدام مشکل امنیتی که بتواند مانع کار پروژه تاپی در این ولایت شود وجود ندارد.

نقشه تاپی
نقشه تاپی

او تاکید می‎کند که نیروهای امنیتی تدابیر خاص را بخاطر آغاز کار این پروژه بزرگ روی دست گرفته‎اند:

"در سطح ولایت هرات هیچ‎گونه چالش امنیتی که مانع تطبیق پروژه تاپی باشد وجود ندارد و در عین زمان علما موضع گیری بی پیشینه داشتند، آنان ضمن این‎که حمایت کردند از تطبیق پروژه تاپی از تمام مخالفان مسلح دولت و مردم خواستند تا در راستای تامین امنیت این پروژه همکاری کنند و این‎ها همه مایه امیدواری است."

دو روز قبل شورای نظامی هرات استفاده از موترهای شیشه سیاه و فاقد اسناد را سر از روز شنبه گذشته تا ختم افتتاح پروژه تاپی در مرکز شهر هرات و ولسوالی‎های آن ممنوع اعلام کرد.

این شورا همچنان فیصله کرده‎است که بدون نیروهای امنیتی هیچکس اجازه حمل سلاح را تاختم مراسم افتتاح این پروژه که گفته می‎شود روز جمعه آینده در ولایت هرات انجام می‎شود ندارد.

این در حالیست که ​گروه انشعابی طالبان به رهبری مولوی محمد رسول حمایتش را از پروژه تاپی در افغانستان اعلام کرد.

مولوی عبدالمنان نیازی معاون سیاسی این گروه در یک صحبت تیلیفونی با رادیو آزادی گفت تمام مردم افغانستان مکلف اند تا از این پروژه حمایت کنند.

مولوی عبدالمنان نیازی
مولوی عبدالمنان نیازی

او افزود:

"این روزها ما حرکات بزرگی را در حوزه جنوب غرب به راه انداخته‎ایم تا مردم از تمام پروژه‎های اقتصادی به خصوص پروژه تاپی حمایت کنند. ما آماده هستیم که سر و مال خود را بخاطر دفاع از این پروژه از دست دهیم. این پروژه یک پروژه ملی است، تمام سرمایه که در داخل این وطن به مصرف می‎رسد از حیثیت و اعتبار همین سرزمین است. باید تمام مردم افغانستان با سر و مال خود از این پروژه دفاع کنند. این برای حیات آینده ما و برای عزت وطن ما مفید واقع می‎شود. من به افتخار می‎گویم که عزت تمام مردم ما در این پروژه و حفاظت آن است."

گفته شده‎است که با ختم کار تاپی افغانستان سالانه حدود پنجصد میلیون دالر امریکایی از بخش ترانزیت آن مفاد بدست میاورد و حدود ده هزار افغان نیز به کار گماشته خواهند شد.

هرات
هرات

از سوی هم مولوی سید محمد شیرزادی رئیس ارشاد حج و اوقاف هرات می‎گوید آنان کوشش دارند تا از طریق منابر مردم را از اهمیت پروژه تاپی در افغانستان آگاه سازند.

او افزود:

"حمایت قاطعانه علما از پروژه تاپی اعلام شد و همچنان ما از طریق منابر روز جمعه جز پلان تبلیغاتی خود داشتیم و همه خطبای ما پیرامون اهمیت پروژه تاپی حتی به مدارس خصوصی صحبت کردیم و این‎ها کلاً حمایت خود را از راه اندازی تاپی و دیگر پروژه‎های اقتصادی به صورت قاطع اعلان کردند."

قرار است روز جمعه محمد اشرف غنی رئیس جمهور افغانستان و مقامات ارشد ترکمنستان، هندوستان و پاکستان پروژه تاپی را در ولایت هرات افتتاح کنند.

جیلانی فرهاد سخنگوی والی هرات می‎گوید مقامات ترکمنستان وعده سپرده‎اند که تا یکسال دیگر گاز تاپی را به خانه‎های مردم هرات انتقال دهند.

این موضوع باشنده‎گان هرات را مصصم به پشتیبانی بیشتر از پروژه تاپی کرده‎است.

گزارش: شاه پور صابر-هرات

XS
SM
MD
LG