لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
یکشنبه ۲۵ قوس ۱۳۹۷ کابل ۰۹:۳۷

تبصره واشنگتن پست در مورد خارج شدن نیروهای امریکایی از افغانستان


  • دیپلومات

نشریۀ دیپلومات مقالۀ نشر کرده به قلم عطا محمد نور.

در آغاز این مقاله به تقلب در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۴ اشاره شده‎است.

در ادامه آمده‎است که انتخابات پر از تقلب به نفع اشرف غنی رئیس جمهور افغانستان تمام شد با کسی که به باور نویسنده پس از سرنگونی رژیم طالبان وارد افغانستان شد و با واقعیت‎های جامعه به درستی آشنا نیست.

در بخش ازین مقاله به تشکیل حکومت وحدت ملی اشاره شده که به سخن نویسنده عبدالله عبدالله به نماینده‎گی از حزب جمعیت اسلامی در آن سهیم شد.

رئیس اجرائیۀ جمعیت اسلامی در ادامۀ این مقاله نوشته که در هنگام تشکیل حکومت وحدت ملی تأکید آنان بر این بود که نظام سیاسی متمرکز به غیر متمرکز تغییر کند، با فساد اداری مبارزه شود و از ناداری جلوگیری شود و با آن عده از طالبانی که خواهان صلح هستند، جورآمد سیاسی صورت گیرد.

در مقاله آمده‎است که اشرف غنی به‌عنوان رئیس جمهوری که بر اساس قانون اساسی تعریف شده، به کار آغاز کرد در حالی که نویسنده گفته او رئیس حکومت وحدت ملی است.

عطا محمد نور در جریان انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۴ از حامیان عبدالله عبدالله و مخالفان محمد اشرف غنی بود.

در اواخر سال ۲۰۱۷ ریاست جمهوری اعلام کرد که رئیس جمهور غنی استعفای آقای نور را به‌عنوان والی بلخ منظور کرده و بعداً محمد داود را به‌عنوان والی جدید معرفی کرد، اما آقای نور گفته که همچنان والی بلخ باقی می‎ماند.

تا کنون تنش میان ارگ و آقای نور ادامه دارد.

  • واشنگتن پست

روزنامۀ واشنگتن پست مقالۀ نشر کرده در مورد افغانستان به قلم ریچارد کوهن.

ایالات متحده امریکا باید همین اکنون از افغانستان بیرون شود.

نویسنده مقاله‎اش را با این عنوان آغاز کرده که ایالات متحده امریکا باید همین اکنون از افغانستان بیرون شود.

اما در بخش از مقاله خود نوشته که اگر ایالات متحده از افغانستان بیرون شود، طالبان پیروز می‎شوند و هیچ‌کس چنین چیزی را نمی‎خواهد.

با آن هم نویسنده با اشاره به جنگ ویتنام نوشته که ایالات متحده در سال ۱۹۷۹ این کشور را ترک کرد، اقدامی که بر اساس این مقاله پیامدهای ناگواری برای ویتنامی‎های طرفدار امریکا به جا گذاشت.

مقاله نویس گفته در آخر روز آن چی را که باید انجام می‎دادیم انجام دادیم.

این نظر کوهن است، نظر مقام‎های ارشد، اما متفاوت به نظر می‎رسد.

به‌گونۀ مثال، کی بیلی هاچیسون سفیر ایالات متحده امریکا در ناتو به تازه‎گی در سفری به افغانستان گفت، نخواهند گذاشت که افغانستان در دامن خشونت‎ها سقوط کند.

دونالد ترمپ پیش از آن که رئیس جمهور امریکا شود، مأموریت افغانستان را فاجعه‌بار خوانده بود و خواهان خروج ازین کشور شده بود.

اما، در ماه آگست پارسال، استراتژی جدید خود را در مورد افغانستان و جنوب آسیا اعلام کرد و گفت که حضور نیروهای امریکایی در افغانستان به زمان نه، بلکه به شرایط بستگی خواهد داشت.

XS
SM
MD
LG