لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
پنجشنبه ۲۲ قوس ۱۳۹۷ کابل ۰۶:۱۰

گاردین: اظهارات روز چهارشنبه غنی تغییر بزرگ در پالیسی‎هایش است


چند رسانه معتبر جهان به نشست دوم پروسه کابل و خواست رئیس جمهور افغانستان از طالبان مسلح تمرکز کرده‎اند.

  • گاردین

روزنامه بریتانیایی گاردین می‎نویسد رئیس جمهور اشرف غنی برای طالبان پیشنهاد آتش‌بس داده و روی احتمال رهایی زندانیان این گروه سخن گفته‎است.

اظهارات روز چهارشنبه یک تغییر بزرگ را در پالیسی‎های رئیس جمهور غنی نشان می‎دهد، زیرا وی همواره از طالبان به‌عنوان تروریستان نام برده‎است.

آقای غنی همچنان پیشنهاد کرده که در تلاش‎های صلح حاضر است طالبان را به‌عنوان یک گروه سیاسی مشروع به رسمیت بشناسد.

رئیس جمهور غنی در آغاز نشست بین‌المللی کابل که چهارشنبه در مورد دورنمای صلح در افغانستان برگزار شد، پیشنهاد هایش را مطرح کرد.

به نوشته گاردین، اظهارات روز چهارشنبه یک تغییر بزرگ را در پالیسی‎های رئیس جمهور غنی نشان می‎دهد، زیرا وی همواره از طالبان به‌عنوان تروریستان نام برده‎است.

روزنامه به نقل از مقام‎های طالبان هم نوشته که گفته‎اند از سوی کشورهای دوست‌شان تحت فشار قرار دارند تا مذاکرات را بپذیرند.

  • فایننشل تایمز

روزنامه فایننشل تایمز هم به این پرداخته که با وجود پیشنهادهای گذشته حکومت افغانستان، طالبان مسلح همواره مذاکرات با اداره کابل را رد کرده‎اند.

به نوشته روزنامه، طالبان خواهان مذاکرات مستقیم با ایالات متحده امریکا شده‎اند، چیزی که واشنگتن آن را در گذشته رد کرده‎است.

فایننشل تایمز به این هم توجه کرده که طالبان مسلح روز دوشنبه با نشر یک اعلامیه گفتند که مقام‎های امریکایی به عوض دخیل ساختن حکومت‎های افغانستان و پاکستان و بدون حضور آن‎ها، مستقیماً با طالبان وارد گفتگو شوند.

  • دیلی میل

روزنامه دیلی میل به این نکتۀ سخنرانی رئیس جمهور غنی تمرکز کرده که گفته‎است در بدل به رسمیت شناختن گروه طالبان به‌عنوان یک جریان سیاسی، این گروه هم باید حکومت افغانستان را بپذیرد و به رسمیت بشناسد.

روزنامه اظهارات رحیم‌الله یوسفزی تحلیلگر و خبرنگار پاکستانی را هم گرفته که می‎گوید برخی از افراد در گروه طالبان وجود دارند که خواهان مذاکرات با حکومت افغانستان استند.

به‌گفته آقای یوسفزی، در استراتژی تازه امریکا که در نتیجه آن حملات هوایی و عملیات کماندوها افزایش یافته، گروه‎های شورشی تلفات زیادی را متحمل شده‎اند.

اما این تحلیلگر پاکستانی باور دارد که طالبان به جنگ‎های شان ادامه خواهند داد، زیرا می‎خواهند از موضع قدرت و توانایی جنگی‌شان حرف بزنند و در نتیجه به جنگ‎ها ادامه دهند.

XS
SM
MD
LG