لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
یکشنبه ۲۵ قوس ۱۳۹۷ کابل ۰۹:۲۷

بازرس خاص امریکا در مورد عامل استعفای لوی سارنوال این‌کشور تحقیقات می‌کند


رابرت مولر بازرس خاص ایالات متحده امریکا تحقیق می‎کند که آیا دونالد ترمپ رئیس جمهور امریکا در تابستان سال گذشته بالای جف سشنز لوی سارنوال آن کشور فشار آورده بود تا از مقامش استعفا کند؟

  • این تحقیقات کدام مسایل را شامل می‎شود؟
  • چرا احتمال دارد که دونالد ترمپ در استعفای جف سشنز لوی سارنوال سابق امریکا سهم داشته باشد؟
  • بازرس خاص امریکا تحقیق می‎کند که آیا ترمپ برای ممانعت از تحقیقات در باره اتهامات مداخله روسیه در انتخابات سال ۲۰۱۶ میلادی، در تابستان سال گذشته بالای جف سشنز (Jeff Sessions) لوی سارنوال امریکا فشار آورده بود تا از مقامش استعفا کند یا خیر؟
رابرت مولر
رابرت مولر

روزنامه واشنگتن پست با نقل از افراد آگاه از این موضوع، ۲۸ فبروری گزارش داد که تیم تحقیقاتی مولر در مورد تبصره‎های شخصی دونالد ترمپ که در ماه جولای و اوایل اگست سال گذشته صورت گرفت از شهود تحقیق کرده‎اند.

ترمپ در آن زمان با نشر سلسلۀ از تویت‎ها جف سشنز را تحقیر کرده بود.

بر اساس گزارش واشنگتن پست، در آن زمان دونالد ترمپ به طور شخصی مسئله سبکدوش ساختن جف سشنز و یا مواجه ساختن وی را با استعفا، مورد بحث قرار داده بود.

در یک مرحله هم دونالد ترمپ به کارمندان قصر سفید دستور داده بود تا نامۀ استعفای جف سشنز را از وی بگیرند.

روزنامه واشنگتن پست به نقل از یک مقام قصر سفید که از افشای نامش خودداری کرده می‎نویسد که گفته‎است، در تابستان سال گذشته دونالد ترمپ از این‌که جف سشنز نتوانسته بود خاموش باقی بماند، گیج شده بود.

  • هدف بازرس خاص ایالات متحده اینست تا تعیین کند که آیا هدف از تویت‎های ماه جولای و اوایل اگست سال گذشته میلادی دونالد ترمپ این بود که جف سشنز را در محضر عام شرم‌سار ساخته و به استعفا مجبور سازد؟

قبلاً روزنامه نیویارک تایمز نیز گزارش داده بود که مولر در مورد اتهامات تلاش‎های ترمپ در بهار سال ۲۰۱۷ به خاطر سبکدوش ساختن جف سشنز از مقام وی تحقیق می‎کند.

سشنز
سشنز

بعد از آنکه در سال گذشته جف سشنز خودش را از تحقیقات در مورد مداخله روسیه نجات داد، روابط بین دونالد ترمپ و جف سشنز با تنش‎های مواجه شد.

نجات سشنز از تحقیقات، زمینه را برای تقرر مولر هموار ساخت که بعد بر علیه تعدادی از همکاران نزدیک سابق کمپاین انتخاباتی ترمپ، اعلام جرم کرد.

ترمپ، تلاش ممانعت از تحقیقات در مورد مداخله روسیه در انتخابات ریاست جمهوری امریکا را رد کرده گفته‎است، هیچگونه تبانی بین کمپاین انتخاباتی وی و روسیه وجود نداشته‎است.

روسیه نیز مداخله در انتخابات سال ۲۰۱۶ میلادی امریکا را رد کرده‎است.

XS
SM
MD
LG