لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
دوشنبه ۲۶ قوس ۱۳۹۷ کابل ۰۲:۱۳

روزنامه‌های چاپ کابل بیشتر مطالب شان‌را روی موضوع صلح نوشته‌اند


روزنامه‌های چاپ امروز کابل بیشتر مطالب شان‌را روی موضوع صلح نوشته‌اند.

  • ارمان ملی

روزنامه ارمان ملی در سرمقاله‌اش نوشته است که صلح با طالبان تکان دادن آب در هاون می‌باشد.

در ادامه سرمقاله آمده‌است که شماری از طرفداران رئیس جمهور خوشبین بودند که بسته پیشنهادی آقای غنی در مورد صلح به طالبان مسلح فرصت‌های لازم را فراهم کرده و طالبان به‌خاطر امتیازات که برای شان پیشنهاد شده با روند صلح یکجا شوند، اما به گفته سرمقاله نویس طالبان به آن جواب رد داده‌اند.

روزنامه نوشته که طالبان گفته‌است که با حکومت افغانستان نه، بلکه با امریکا می‌خواهند گفتگو کنند.

در سرمقاله آمده است که حالا مشکل اساسی همین است که تا حال از دشمن تعریف مشخص وجود ندارد، زمانی طالب دشمن و گاهی هم تروریست خوانده می‌شوند و گاهی هم رئیس جمهور با آنان به گفتگوهای بدون قید‌ و شرط حاضر می‌شود.

به باور سرمقاله نویس، این تلاش‌ها حکومت را تنها به این امیدوار می‌سازد که به پیروزی نزدیک است.

  • انیس

روزنامه انیس در مورد موضوع ،در سرمقاله‌اش نوشته است که صلح عادلانه یک نیاز است.

سرمقاله نویس در ادامه نوشته است که تلاش های حکومت در بخش صلح این‌را نشان می‌دهد که به صلح عادلانه متعهد است و این یک امر الهی، وجیبه دینی و نیاز اساسی مردم افغانستان می‌باشد.

اما به باور روزنامه نویس این هم وظیفه حکومت است که در کنار گفتگوها روحیه نیرو های امنیتی را بلند نگهداشته و آنان را تقویت کند، زیرا جنگ و صلح دو روی یک سکه می‌باشد.

  • مسیر

اما روزنامه غیر دولتی مسیر از نشان ندادن عکس العمل طالبان به جواب پیشنهاد صلح حکومت افغانستان گفته‌است.

مسیر می‌نویسد که توقع می‌رفت که طالبان بدون کدام تاخیر و یا هم با اندک تاخیر به پیشنهاد صلح محمد اشرف غنی جواب می‌گوید، اما آن‌ها هنوز هم خاموش اند و به گونه رسمی چیز نه‌گفته اند.

تحلیل سرمقاله نویس درین مورد اینست که طالبان می‌خواهند به این گونه خاموشی اختیار کردن از یک طرف به جنگجویان شان این‌را نشان دهند که آنان به موقف قبلی شان ایستاد استند و با حکومت افغانستان گفتگو نمی‌کنند و به همین خاطر حتی به پیشنهاد صلح پاسخ ارائه نکردند.

و از سوی دیگر بر عکس می‌خواهند که به حکومت و جامعه جهانی این‌را ثابت سازند که اگر تا حال جواب مثبت نه‌گفته اند منفی هم نگفته اند.

اما روزنامه تاکید می‌کند که طالبان باید جواب بگویند و از پیشنهادات مثبت استقبال کنند.

XS
SM
MD
LG