لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
یکشنبه ۲۵ قوس ۱۳۹۷ کابل ۰۱:۴۷

نگرانی باشنده‎های پروان از فعالیت گروه‎های مسلح غیر مسئول در این ولایت


باشنده‎های ولایت پروان با شکایت از تهدیدات امنیتی به وسیله گروه‎های مسلح غیر مسئول از والی تازه مقرر شدۀ این ولایت می‎خواهند تا به این مشکل رسیده‎گی جدی نماید.

شمار زیادی از باشنده‎گان ولایت پروان به این باور اند که در نتیجه ضعف حاکمیت دولت در این ولایت، افراد و گروه‎های مسلح غیر مسئول آزادانه و بی‌باک سبب آزار و اذیت مردم می‎شوند، اما تا حال جلو این معضل گرفته نشده‎است.

یک تن از باشنده‎های پروان در این مورد افزود:

"رفیق آغا استم، در پروان افراد مسلح غیر مسئول بیشتر است، ما بیشتر مورد آزار و اذیت چنین افراد مسلح قرار می‎گیریم. ما از والی جدید می‎خواهیم که افراد مسلح غیر مسئول را جمع‌آوری کند و به پنجه قانون بسپارد، این طور نه که افراد مسلح بی‌بند و بار را گرفتار کرده و دوباره آزاد بسازند به خاطر این‎که در ولایت پروان طالب و داعش و گروه‎های تروریستی نیستند، اما افرادی استند که از طرف بعضی از مقامات بلند پایه، دولتمردان و سرمداران پروان حمایت می‎شوند، ما می‎خواهیم که این‎ها را به زودترین فرصت جمع‌آوری بکنند تا این که شهر پروان یک شهری باشد که امن باشد."

شکایت و نگرانی مردم ولایت پروان از رهگذر تهدیدات امنیتی به وسیله افراد و گروه‎های مسلح غیر مسئول در محلات مختلف این ولایت از دیر زمانیست که بلند است.

اما مسئولین حکومتی ولایت پروان می‎گویند به دلیل این‎که وضعیت حکومتداری در این ولایت بهبود پیدا کند حکومت مرکزی والی جدید تعیین کرده‎است.

فضل‌الدین عیار والی تازه مقرر شدۀ پروان در این مورد در صحبت با رادیو آزادی گفت جلوگیری از تهدیدات امنیتی به وسیله گروه‎های مسلح غیر مسئول در اولیت کار وی قرار دارد.

وی گفت:

"من مطمئن استم که افراد مسلح زورگو در برابر ما بی‌احترامی نمی‎کنند، چون همه آن‎ها شهروند همین ملک استند آرزو داریم که یک فضای امن به وجود بیاید، در صدد ایجاد گارنیزیونی در ولایت پروان استیم تا از موترهای شیشه سیاه و همچنان افراد مسلح غیر مسئول چه در داخل شهر و چه در خارج از شهر در قراء و قصبات است جلوگیری کنیم و اضافه‌تر کوشش می‎کنیم که ما در همه عرصه‎ها دست آوردهای زیاد داشته باشیم."

از سوی دیگر شمار دیگری از باشنده‎گان ولایت پروان هنوز هم به اقدامات حکومت در این خصوص بی‌باور بوده می‎گویند، مقامات امنیتی و حکومتی در ولایت پروان بیشتر به شعار متوصل می‎شوند تا اقدامات عملی برای کسب رضایت مردم.

شیرشاه رسولی ۲۲ ساله از باشنده‎گان شهر چاریکار مرکز ولایت پروان در این مورد می‎گوید:

"خواست و توقع من از والی جدید ولایت پروان این است که از همه بیشتر به امنیت توجه داشته باشد، افراد مسلح غیر مسئول که یکی از تهدیدات جدی به ولایت پروان است این‎ها را باید جمع‌آوری بکنند، همه و همه کسانی که در ولایت پروان می‎آیند فرد شماره اول امنیتی می‎باشد یا این‎که فرد شماره اول حکومتی می‎باشد شعار شان این است که افراد مسلح غیر مسئول را ما جمع‌آوری می‎کنیم به زودترین فرصت، اما ما شاهد اقدامات عملی این‎ها در این بخش هیچ نیستیم تا هنوز و مردم ما و ما از این ناحیه با مشکلات گسترده مواجه استیم."

با این حال والی تازه مقرر شده ولایت پروان تأکید می‎کند که برای وارد کردن بهبود و تغییر وضعیت در این ولایت از سوی حکومت مرکزی به این سمت گماشته شده‎است و با حمایت و تعهد رئیس جمهور غنی برای رسیده‎گی به مشکلات مردم، در ولایت پروان کار خواهد کرد.

برای عملی شدن خواسته‎های مردم و تحقق وعده‎های والی جدید ولایت پروان، گذشت زمان روشن خواهد ساخت که نتیجه چی خواهد بود.

گزارش: احمد هنایش

XS
SM
MD
LG