لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
پنجشنبه ۲۲ قوس ۱۳۹۷ کابل ۱۱:۰۱

تبصره روزنامه‌های چاپ کابل روی گفتگوهای ارگ و عطا محمد نور


روزنامه‎های چاپ امروز کابل بیشتر مطالب شان را به گفتگوها میان ارگ و عطا محمد نور و پیشنهاد اخیر رهبر حزب اسلامی در ارتباط به صلح با طالبان اختصاص داده‎اند.

  • دنیا

روزنامه دنیا عنوان صفحه نخست‎اش را به دور تازه گفتگوها میان ارگ و عطا محمد نور اختصاص داده و به نقل از برخی منابع نوشته‎است هر دو جانب در گفتگوهای جاری در مزار شریف به یک توافق نزدیک شده‎اند.

اما روزنامه به نقل از یک منبع جمعیت اسلامی که از وی نام گرفته نشده، نوشته‎است که ارگ برای تطمیع عطا محمد نور برخی پیشنهادات شخصی را مطرح کرده و در مورد اختلافات میان ارگ و عطا محمد نور چیزی گفته نشده‎است.

روزنامه به نقل از یک منبع دیگر جمعیت اسلامی نوشته تا زمانی‎که توافق صورت گرفته میان ارگ و عطا محمد نور تائید شورای رهبری جمعیت را بدست نیاورده باشد نهایی شده نمی‎تواند.

  • ویسا

روزنامه ویسا نوشته‎است که هیئت ارگ با عطا محمد نور تمام مذاکرات را در عقب دروازه‎های بسته انجام داده‎است و والی پیشین بلخ یکبار دیگر پیشنهادات‎اش را به هیئت ارگ مطرح کرده‎است که در این میان گماشتن والی جدید برای بلخ به خواست وی نیز شامل می‎باشد.

روزنامه نوشته‎است که هیئت فرستاده شده از سوی ارگ که در آن محمد معصوم ستانکزی رئیس عمومی امنیت ملی و سلام رحیمی رئیس دفتر رئیس جمهور شامل می‎باشند. دو روز متواتر با آقای نور صحبت کرده‎اند، اما هنوزهم جزئیات این گفتگوها واضح نشده‎اند.

روزنامه می‎نویسد که در جمع پیشنهادات مطرح شده از سوی عطا محمد نور انتخاب نامزدان از حزب جمعیت اسلامی برای وزارت‎های معارف و تحصیلات عالی نیز شامل می‎باشد.

  • آرمان ملی

روزنامه آرمان ملی در یک مطلب‎اش روی همین موضوع نگاشته‎است که گفته شده که عطا محمد نور به هیئت فرستاده شده از ارگ خاطر نشان ساخته که صلاحیت تصمیم گیری در مورد حل تنش‎ها میان جمعیت و ریاست جمهوری را صرف هیت رهبری جمعیت دارد و هیئت باید با هیئت رهبری جمعیت ببینند.

در ادامه نوشته شده که کدام توافق میان هیئت فرستاده شده ارگ و عطا محمد نور نشده‎است ولی در روزنامه آمده که برخی رسانه‎ها که از پیشرفت در گفتگوهای یاد شده گزارش داده‎اند.

گفتوگو با طالبان و ارائه طرح از سوی حزب اسلامی به رهبری گلبدین حکمتیار موضوع مهم دیگر مورد تبصره روزنامه‎های کابل است.

  • ویسا

روزنامه ویسا نوشته که گلبدین حکمتیار در اظهارات اخیرش گفته که باید برخی ساحات امن برای طالبان داده شود.

در ادامه از قول صاحب نظران نوشته شده که طرح واگذاری برخی ساحات برای طالبان از سوی امریکایی‎ها در گذشته مطرح شده بود که از سوی حکومت وقت رد گردیده بود.

روزنامه نوشته که آقای حکمتیار در مصاحبه اخیر با روزنامه نیویارک تایمز گفته که در میدان جنگ صلح امکان ندارد و برای گفتگوهای صلح به مکان امن ضرورت است.

در ادامه، روزنامه از قول آقای حکمتیار نوشته که این طرح از جانب رئیس جمهوری هم مورد حمایت قرار گرفته‎است.

  • دنیا

روزنامه دنیا در سرمقاله‎اش این طرح را رد کرده و گفته شده که این طرح آغاز پروسه تجزیه افغانستان می‎باشد.

در ادامه نوشته شده که این طرح آقای حکمتیار از طرح فدرالی ساختن افغانستان هم تاثیر منفی اش زیادتر است. چون در طرح حکومت فدرالی حکومت‎های محلی تابع هستند ولی در این طرح و واگذاری ولایات به طالبان هیچ نوع ضمانت وجود ندارد که طالبان از حکومت مرکزی اطاعت نماید و احکام حکومت را بپذیرند.

  • آرمان ملی

روزنامه آرمان ملی هم با این طرح مخالفت نموده و نوشته که گر چه این طرح کدام موضوع جدید نیست ولی عملی ساختن این طرح باعث تضعیف این حکومت خواهد شد.

XS
SM
MD
LG