لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
پنجشنبه ۲۲ قوس ۱۳۹۷ کابل ۰۶:۲۷

قادری: به علت ناامنی‌ها در شمال بیش ۴ هزار خانواده به بلخ بیجا شده‌اند


مسئولان ریاست مهاجرین و عودت کننده‌گان بلخ می‌گویند که بیش از ۴۰۰۰ هزار خانواده در اثر نا‌امنی‌های موجود در زون شمال و شمال کشور به بلخ بیجا شده‌اند.

عبدالصبور قادری رئیس مهاجرین و عودت کننده‌گان بلخ در صحبت با رادیو آزادی گفت که تعدادی زیادی از این خانواده‌ها در زیر خیمه‌ها و بدون سرپناه به سر می‌برند.

آقای قادری گفت که بیشترین آمار بیجا شده‌گان داخلی از اثر نا امنی در شمال به ولایات سرپل، جوزجان و فاریاب مربوط می‌شوند.

رئیس مهاجرین بلخ در رابطه گفت:

"بیشترین آمار بیجا شده‌گان بلخ به ولایات سرپل، جوزجان و فاریاب مربوط می‌شوند و از دیگر ولایات شمال و شمال شرق نیز بیجا شده گان در اثر نا امنی‌ها در بلخ حضور دارند که تعداد شان بیشتر از ۴ هزار خانواده‌است."

ریاست مهاجرین بلخ می‌گوید که اکثر از بیجا شده‌گان داخلی در اثر نا امنی‌ها، در این ولایت حضور کوتاه مدت داشته و بعد از تامین امنیت در ساحات اصلی شان به ولایات خود بر خواهند گشت.

اکثر از بیجا شده‌گان داخلی در اثر نا امنی‌ها، در این ولایت حضور کوتاه مدت داشته و بعد از تامین امنیت در ساحات اصلی شان به ولایات خود بر خواهند گشت.

عبدالصبور قادری رئیس مهاجرین بلخ می‌گوید که در میان بیجا شده‌گان داخلی صدها خانوادۀ هم حضور دارند که به دلیل ناامنی‌های متداوم در ساحات مسکونی اصلی خود برای همیش به بلخ بیجا شده اند و تصمیم برگشت به ساحات اصلی خود را ندارند.

در حین حال بیجا شده‌گان داخلی در اثر نا‌امنی‌ها از نبود سرپناه و امکانات زنده‌گی در بلخ شکایت داشته و ریاست امور مهاجرین و عودت کننده‌گان بلخ را به بی‌توجه‌ای به وضعیت بیجا شده‌گان متهم می‌کنند.

هجرت یک بیجا شده از ولایت سرپل در مورد می‌گوید:

"من اصل از ولسوالی صیاد سرپل هستم جایکه طالبان، داعش و دیگر گروه‌های تروریستی فعالیت مسلحانه انجام می‌دهند. این گروه‌ها ضد دولت مردم را به تنگ آورده و مجبور به فرار از مناطق شان می‌کنند. ما به دلیل موجودیت نا امنی در ولایت سرپل به بلخ بیجا شدیم، اینجا هم کسی به ما توجه نمی‌کند."

جبار باشنده ولسوالی آلمار ولایت فاریاب که در اثر نا‌امنی به ساحه یک توت مزارشریف آمده‌است، در رابطه می‌گوید:

"در ولسوالی المار فاریاب نا امنی هر روز بیشتر می‌شود و ما مردم عام صدمه اصلی را متقبل می‌شویم. اینجا که به بلخ بیجا شده‌ایم، نه اداره مهاجرین و نه هم هیچ نهادی به وضعیت زنده‌گی توجه نکرده و کمک نکرده‌اند. "

با آن‌که بیجا شده‌گان داخلی در اثر نا‌امنی‌ها به ولایت بلخ از عدم دریافت مساعدت‌ها و نبود توجه ادارات محلی به وضعیت زنده‌گی خود شاکی هستند، اما مسئولان اداره مهاجرین بلخ می‌گویند که در تلاش جذب کمک‌ها به منظور ایجاد سرپناه برای این بیجا شده‌گان هستند.

گزارش: مجیب الرحمن حبیب‌زی

XS
SM
MD
LG