لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
پنجشنبه ۲۲ قوس ۱۳۹۷ کابل ۰۹:۵۰

وزارت دفاع: پاکستان از قاچاق انسان، مواد معدنی و مخدر در افغانستان سود می‎برد


معاون سخنگوی وزارت دفاع افغانستان می‎گوید، پاکستان از قاچاق مواد معدنی، انسان و مواد مخدر در افغانستان سود می‎برد.

محمد رادمنش معاون سخنگوی وزارت دفاع افغانستان که روز سه شنبه «۱۵حوت۱۳۹۶» در یک نشست به مناسبت تجلیل از روز ملی سرباز در کابل برگزار شده بود گفت، ترویج افراط گرایی و تروریزم در افغانستان هنوز هم کار پاکستان است.

رادمنش گفت، بیشترین جنگ در ولایت‎های شدت میابد که در آن معادن بیشتری وجود دارند.

آقای رادمنش در اشاره به عوامل تشدید نا امنی‎ها در ولایت‎های ننگرهار، بدخشان، هلمند و ارزگان گفت:

"این‎ها به خاطری است که در اینجاها معادن بسیار زیادی است و هم شیوه‎های کشت کوکنار را که به افغانستان انتقال داده‎اند ادامه آن باعث افزایش سرمایه برای پاکستان می‎شود، امروز در افغانستان اگر افراط گرایی است از پاکستان است، اگر قاچاق مواد مخدر است از طریق پاکستان سازماندهی می‎شود، اگر قاچاق معادن است پاکستان از آن نفع می‎برد، همچنان قاچاق انسان و سلاح هم از طریق پاکستان از طرف برخی‎ها انجام می‎شود."

معاون سخنگوی وزارت دفاع افغانستان همچنان می‎گوید، با وجود افزایش فشارهای جهانی بر پاکستان، این کشور هنوز هم از افراطیت و تروریزم حمایت می‎کند.

به گفته وی پاکستان از ادامه جنگ در افغانستان همچنان می‎خواهد از آب‎های این کشور استفاده کند و نیز اموال تجارتی اش از طریق افغانستان بازار خوبی داشته باشد.

این در حالی است که بر اساس سروی‎های انجام شده در افغانستان حدود ۸۰۰ نوع معدن موجود اند و نزدیک به ۱۲۰ معدن در ولایت هلمند تثبیت شده‎اند.

به گفته معاون سخنگوی وزارت دفاع افغانستان، جنگ بیشتر در مناطقی شدت میابند که در آن معادن زیادی موجود اند.

از سوی هم کشت کوکنار یکی از دیگر از عوامل جنگ در این کشور خوانده می‎شود که به گفته دولت افغانستان، بیشترین سود آن به جیب مافیای بین المللی مواد مخدر می‎رود و کمترین آن در اختیار دهاقین و یا قاچاق بران افغان قرار می‎گیرد.

برخی کارشناسان امنیتی نیز می‎گویند، پاکستان بر اساس استراتژی تدوین شده برای افغانستان از جنگ در این کشور منفعت‎های بیشتری می‎برد.

مرزا محمد یارمند یکی از این کارشناسان روز سه شنبه به رادیو آزادی گفت، مواد مخدر، مواد معدنی و قاچاق انسان بخش از جنگ افغانستان را تمویل می‎کند.

او افزود:

"پاکستان بالای معادن به این دلیل کار می‎کند که یک بخش هزینه جنگ طالبان را از این طریق اکمال کند، مثلا معدن کران و منجان در بدخشان که استخراج می‎شود بخشی از لاجورد استخراج شده به گونه قاچاقی به پاکستان انتقال می‎شود."

اما به گفته محمد رادمنش معاون سخنگوی وزارت دفاع افغانستان، قوای مسلح این کشور آماده مقابله با هرگونه نبرد در برابر مخالفان مسلح دولت است.

وی اطمینان می‎دهد که نیروهای افغان برای حفاظت از منابع طبیعی و مردم افغانستان از سال‎ها به این سو قربانی داده‎اند و از این پس نیز در برابر هرگونه تهدید پاسخ خواهند داد.

گزارش: نصرت پارسا

XS
SM
MD
LG