لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
یکشنبه ۲۵ قوس ۱۳۹۷ کابل ۰۹:۲۷

خشونت علیه زنان در ولایت بامیان افزایش یافته‌است


آمار خشونت علیه زنان در ولایت بامیان سه برابر افزایش یافته‌است.

روز جهانی زن در ولایت بامیان نیز مانند سایر ولایات کشور با برنامه‌های متنوع تجلیل شد اما در این روز آمار نگران کننده‌ی از وضعیت زنان در ولایت بامیان توسط ارگان‌های مربوطه ارائه شد که این آمار افزایش بی‌سابقه خشونت علیه زنان در این ولایت را نشان می‌دهد.

زهرا معتمدی رئیس کمیسیون مستقل حقوق بشر بامیان در مورد آمار ثبت شده در این اداره به رادیو آزادی گفت:
" در سال ۱۳۹۶ کمیسیون حقوق بشر بامیان متاسفانه آمار بالایی را ثبت کرده‌است این اداره ۳۰۶ مورد خشونت علیه زنان را در بامیان به ثبت رسانده‌است که این آمار نسبت به سال گذشته سه و نیم برابر افزایش را نشان می‌دهد. بیشتر این آمار خشونت‌های فیزیکی، لفظی، روانی، جسمی و خشونت‌های اقتصادی بوده‌اند. چون این آمار نسبت به سال گذشته افزایش زیادی داشته برای ما نگران کننده است و به همین دلیل برنامه‌های جدیدی را مانند حمایت از زنانی که مورد خشونت قرار گرفته‌اند و برنامه‌های آگاهی دهی روی دست داریم تا بتوانیم امسال گام‌های موثری برای کاهش خشونت علیه زنان برداریم."

به گفته خانم معتمدی بیشتر خشونت هایی‌که در ولایت بامیان اتفاق افتاده لت و کوب و خشونت‌های لفظی اند ولی در سال‌جاری یک مورد اقدام به خودکشی و ۳ مورد قتل نیز اتفاق افتاده‌اند.

آمار ریاست امور زنان نیز افزایش خشونت علیه زنان را نشان می‌دهد به گفته مقامات این ریاست گرفتن طویانه های گزاف و بالا بودن هزینه ازدواج نیز از دلایل اصلی خشونت علیه زنان در بامیان است.

کریمه سالک رئیس امور زنان ولایت بامیان در این مورد به رادیو آزادی گفت:
" از ۸ مارچ سال گذشته تا حال ۱۴۰ مورد خشونت علیه زنان در این اداره ثبت شده که این خشونت‌ها شامل لت و کوب، فرار از منزل، خشونت‌های خانواده‌گی و ازدواج های زیر سن بود. بیشتر آمار لت و کوبی هستند که به دلیل فقر و بیکاری در خانواده‌ها اتفاق می‌افتد. در قسمت فرار از منزل هم دلیل اصلی فقر، فروختن دختران و گرفتن طویانه‌های گزاف است. وقتی دختر جوان می‌شود خانواده دختر را ۳ لک تا ۱۰ لک افغانی طویانه طلب می‌کنند که این باعث فرار از منزل می‌شود چون دختر هیچ حق انتخابی ندارد."

به گفته مقامات بامیان یکی از دلایل افزایش ثبت آمار خشونت علیه زنان، افزایش آگاهی زنان از حقوق شان و مراجعه به مراجع قانونی است اما هنوز هم فقر، بیکاری و سنت‌های ناپسند در جامعه وجود دارند.

آمنه حسن پور یکی از فعالان حقوق زن در بامیان گفت:
" دو دلیل عمده برای افزایش آمار وجود دارد. یکی از دلایل، افزایش آگاهی زنان از حقوق شان است که باعث شده تا زنان بیشتر به مراجع مربوطه مراجعه کنند و خشونت هایی‌که بر ایشان وارد شده را گزارش دهند. دلیل دیگر نا امنی بعضی مناطق و فقر اقتصادی است که در جامعه وجود دارد. این فقر باعث ایجاد محدودیت ها و فشارها بالای زنان می‌شود که این مسئله خود به خود باعث افزایش خشونت‌ها علیه زنان می‌شود."

این در حالیست که به گفته مقامات کمیسیون مستقل حقوق بشر بامیان آمارهای ثبت شده در سال‌جاری بیش از ۳ برابر سال گذشته‌است و این باعث نگرانی مقامات محلی بامیان شده‌است.

به همین دلیل ارگان‌های فعال در بخش زنان تلاش دارند تا با برنامه‌های جدید بتوانند این آمار را کاهش دهند.

عباس نادری، بامیان

XS
SM
MD
LG