لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
یکشنبه ۳۰ جدی ۱۳۹۷ کابل ۱۱:۱۶

ولسوال اله سای: حکومت در این ولسوالی کنترول و حاکمیت ندارد


مردم و مسئولین حکومتی ولسوالی اله سای ولایت کاپیسا با ابراز نگرانی می‌گویند به دلیل ناامنی، رسیده‌گی به مشکلات باشنده‌گان محل در این ولسوالی متوقف است.

به اساس معلومات مسئولین حکومتی، بیش از ۹۵ درصد ساحات ولسوالی اله سای در تصرف مخالفین مسلح دولت قرار دارد و حکومت حتی در اطراف ساختمان این ولسوالی کنترول و حاکمیت ندارد.

غلام نقشبند صافی ولسوال اله سای ولایت کاپیسا در این مورد در صحبت با رادیو آزادی گفت، مردم در این ولسوالی خواهان راه اندازی پروژه‌های بازسازی و انکشافی اند تا از مشکلات گوناگون در محل رهایی یابند.

وی گفت:

"اگر به حساب فیصدی بگویم ۵ فیصد این ولسوالی هم در دست ما نیست، دره اشکی، دره اسکین و حتی مرکز در دست طالبان است، این‌جا نا امنی است مردم می‌خواهند که در این‌جا بازسازی صورت بگیرد و ما هم پیشنهاد‌های خود را به مقام ولایت کردیم و آن‌ها که در این‌جا نمی‌آیند و بازسازی صورت نمی‌گیرد کار خود آن‌هاست. ما کلینیک ضرورت داریم، مکتب ضرورت داریم که اطفال ما تماماً در روی زمین می‌نشینند به‌خاطر این‌که ما ساختمان نداریم، به ساختمان ضرورت داریم به سرک ضرورت داریم، مردم می‌خواهند که در این‌جا سرک داشته باشند، کلینیک داشته باشند و برای مردم خدمت شود."

با این حال مقامات امنیتی ولایت کاپیسا می‌گویند به‌خاطر این‌که در ولسوالی اله سای این ولایت زمینه راه اندازی پروژه‌های عام‌المنفعه و انکشافی برای رسیده‌گی به مشکلات مردم در محلات فراهم شود، برنامه‌‌های را روی دست دارند.

مسعود چاردره آمر امنیت قوماندانی امنیه ولایت کاپیسا در این مورد به رادیو آزادی گفت که برای گسترش ساحات تحت حاکمیت دولت در ولسوالی اله سای این ولایت عملیات نظامی را بر ضد طالبان به اجرا می‌گذارند.

او گفت:

"پیام من به مخالفین دولت این‌است که به پروسه صلح بپیوندند و اگر با دولت یک‌جا نمی‌شوند و خود را یکه تاز منطقه می‌دانند ما عنقریب عملیات‌های داریم به‌خاطر سرکوب این‌ها و دیگر برای‌شان وقت و موقع نمی‌دهیم."

ولسوالی اله سای واقع در شرق کاپیسا که از مناطق دور دست و کوهستانی این ولایت شمرده می‌شود از سه سال گذشته بدین‌سو در وضعیت بد امنیتی قرار دارد و بخش اعظم آن در تصرف طالبان است تا جای که در انتخابات گذشته در این ولسوالی صندق‌های رأی برده نشدند و مردم از اشتراک در انتخابات محروم ماندند.

گزارش: احمد هنایش

XS
SM
MD
LG