لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
چهارشنبه ۲۶ جوزا ۱۴۰۰ کابل ۰۵:۴۵

رئیس "سی. آی. ای" به‌حیث وزیر خارجه امریکا تعیین می‌شود


رئیس جمهور دونالد ترمپ، رکس تیلرسن را از مقام وزارت خارجه امریکا برکنار کرد.

دونالد ترمپ امروز در تیوترش اعلان کرد که رکس تیلرسن، وزیر خارجه را از سمت‌اش برکنار کرده و مایک پامپیو رئیس سازمان استخبارات مرکزی یا "سی. آی. ای" را به‌عنوان جایگزین آقای تیلرسن معرفی کرده‌است.

رئیس جمهور امریکا همچنان در تیوترش نوشت که جینا هاسپل به‌عنوان رئیس جدید "سی. آی. ای" و نخستین زن در رأس این سازمان تعیین می‌شود.

جینا هاسپل در حال حاضر معاون اداره استخبارات امریکاست.

رئیس جمهور ایالات متحده امریکا در تویترش همچنان از خدمات رکس تیلرسن به‌عنوان وزیر خارجه امریکا تشکری کرده و نوشته است که مطمئن است که آقای پامپیو نیز در این سمت کارش را عالی انجام خواهد داد.

برکناری رکس تیلرسن از سمت وزارت خارجه در حالی از سوی دونالد ترمپ اعلام شد که آقای تیلرسن به تازه‌گی از سفر کوتاه افریقا به کشورش بازگشته است.

رکس تیلرسن
رکس تیلرسن

پیش از این چندین بار از اختلافات میان دونالد ترمپ و رکس تیلرسن گزارش‌های نشر شده‌است.

همچنان از چندین ماه به این‌سو گزارش‌های مبنی بر کناره‌گیری آقای تیلرسن از سمت وزارت خارجۀ ایالات متحدۀ امریکا یا هم احتمال برکناری وی از این سمت نشر شد، اما آقای تلرسن این خبرها را رد کرده بود.

هرچند دونالد ترمپ دلیل برکناری رکس تیلرسن را از سمت وزارت خارجه مشخص نکرده‌است، اما چندین بار در مورد رویکرد تیلرسن در خصوص برخی مسایل سیاست خارجی، اظهارات شکایت گونه و انتقاد آمیز داشته است.

مایک پامپیو و جینا هاسپل باید برای احراز کرسی‌های جدید شان، رأی مجلس سنای ایالات متحدۀ امریکا را به‌دست آورند.

  • معلومات قبلی

رئیس جمهور امریکا می‌گوید، مایک پامپِیو رئیس ادارۀ استخبارات مرکزی این کشور را جاگزین رکس تیلرسن، وزیر خارجه امریکا تعیین می‌کند.

مایک پامپِیو از ماه جنوری سال ۲۰۱۷ میلادی به این‌سو به‌حیث رئیس "سی. آی. ای" ایفای وظیفه کرده‌است.

مایک پامپیو و رکس تیلرسن
مایک پامپیو و رکس تیلرسن

دونالد ترمپ این اعلان را امروز از طریق تویتر خود نشر کرده‌است.

درین مورد جزئیات بیشتر داده‌ نشده‌است.

XS
SM
MD
LG