لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
پنجشنبه ۱۸ جوزا ۱۴۰۲ کابل ۱۰:۰۱

شبکه زنان: بررسی قضایای زنان در اولویت کاری ارگان‌های عدلی و قضایی قرار ندارد


"شبکه زنان افغان" می‌گوید، عدم تطبیق عدالت در قضیه کشته شدن فرخنده نشان دهنده این است که بررسی قضایای زنان در اولویت‌های کاری ارگان‌های عدلی و قضایی قرار ندارد.

مسئولان این شبکه روز دوشنبه «۲۸ حوت ۱۳۹۶» در نشست گرامی‎داشت از سومین سالروز کشته شدن فرخنده در کابل از ارگان‎های عدلی و قضایی خواستند تا قضایای خشونت علیه زنان را به‎گونه جدی بررسی نمایند.

سیما سخا رئیس هیئت مدیره شبکه زنان افغان در مورد چنین می‎گوید:

"ما از ارگان‎های کشفی، عدلی و قضایی خواستار بررسی قضایای خشونت علیه زنان هستیم، دوم ما خواستار تطبیق قانون منع خشونت علیه زنان بالای عاملین قضایای خشونت علیه زنان هستیم و سوم تأمین عدالت و مصونیت اجتماعی و حقوق برای زنان را خواهانیم."

یک دختر افغان در نزدیک شاه دو شمشیره کشته شد
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:04 0:00

این سخنان در حالی مطرح می‌گردد که در ۳ سال قبل فرخنده دختر ۲۷ ساله افغان به اتهام سوختاندن قرآنکریم زیر مشت و لگد شماری از مردان جان باخت.

ماجرای این رویداد تلخ از یک دروغ توسط یک‎تن از کارکنان زیارت شاه دو شمشیره که تعویذ نویس نیز بود آغاز و در نهایت به کشته شدن فرخنده انجامید.

در پیوند به این قضیه ۴۹ فرد نظامی و ملکی از سوی پولیس بازداشت شدند که شماری آن‎ها محکوم به مجازات و برخی دیگر شان برائت گرفتند.

لوی سارنوالی افغانستان سال قبل هنگام اعلان حکم نهایی افراد دخیل در این فضیه گفته است که ۱۳ تن از افراد دخیل در قضیه فرخنده به ۱۰ تا ۲۰ سال حبس تنفیذی محکوم به مجازات شده‎اند.

پس از اعلام این حکم خانواده فرخنده و شماری زیادی از فعالان مدنی ضمن اعتراض به این تصمیم، از حکومت خواسته بودند تا عدالت را در مورد این قضيه تأمین کند.

تنها فرخنده نه، بلکه برخی زنان و دختران در ولایات افغانستان در محاکمه‌های صحرایی از سوی مردان مورد لت‌وکوب و حتی کشته نیز شده‌اند.

از سوی هم ثریا صبحرنگ عضو کمیسیون مستقل حقوق بشر می‌گوید، در سال ۱۳۹۶ خورشیدی ۲۷۷ قضیه قتل زنان در این کمیسیون ثبت شده که تنها ۴۹ درصد آن مورد پیگرد قانونی قرار گرفته‎است.

جمشید رسولی سخنگوی لوی سارنوالی در صحبت با رادیو آزادی در این مورد گفت، به‌شمول قضیه فرخنده به تمام قضایای خشونت علیه زنان رسیده‎گی شده و بالای صدها تن عاملین این قضایا حکم محاکم نیز صادر شده‎است.

جمشید رسولی
جمشید رسولی

وی افزود:

"بر تمام قضایای خشونت علیه زنان در سرتاسر افغانستان به موقع و دقیق رسیده‌گی شده و اعلام می‌داریم که هیچ یک از قضایای خشونت علیه زنان در حالتی نیست که به آن رسیده‌گی نشده باشد همه رسیده‌گی‌های ما در روشنایی قانون انجام شده‌است."

آقای رسولی می‌گوید، در جریان سال‌جاری به دو هزار قضیه خشونت علیه زنان رسیده‌گی شده‌است.

از سوی هم ثریا صبحرنگ می‌گوید، مروج بودن فرهنگ معافیت در کشور سبب شده تا میزان خشونت علیه زنان در کشور بیشتر گردد.

گزارش: فرشته ندا

XS
SM
MD
LG