لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
سه شنبه ۱۹ قوس ۱۳۹۸ کابل ۰۹:۱۷

اورزولا فن درلاین: شمار نیروهای جرمنی در افغانستان افزایش می‎یابد


اورزولا فن در لاین وزیر دفاع جرمنی (وسط)

اورزولا فن درلاین وزیر دفاع جرمنی که برای یک سفر دو روزه دیروز وارد شهر مزار شریف شده گفته‌است، نیروهای مأموریت حمایت قاطع به مخالفان مسلح دولت این اجازه را نخواهند داد تا افغانستان را به لانه امن خود تبدیل کنند.

خانم درلاین در این سفر هم‌چنان گفته‌است، شمار نیروهای جرمنی در افغانستان افزایش خواهند یافت.

به‌گفته وی، نیروهای تازه نفس کشورش مسئولیت خواهند داشت تا از نیروهای دیگر جرمنی که مصروف آموزش و مشوره دهی به نیروهای افغان اند، حفاظت کنند.

محمد حنیف رضایی سخنگوی قول اردوی ۲۰۹ شاهین در شمال افغانستان روز دوشنبه «۰۶ حمل ۱۳۹۷» به رادیو آزادی گفت، بنابر اظهارات وزیر دفاع جرمنی به زودی نیروهای تازه نفس آن کشور به افغانستان خواهند آمد.

وی افزود:

"بحث افزایش نیروها هم مطرح شد، در دیداری‎که وزیر دفاع جرمنی با قوماندان قول اردوی شاهین داشت در این باره آمار و ارقام ارائه نداد، اما گفت که تعداد مشاورین ما در بلخ اضافه خواهند شد، در روزهای نزدیک کمیت نیروهای ما در افغانستان افزایش خواهد یافت."

این در حالیست که پیش از این پارلمان جرمنی توافق کرده‎است که شمار نیروهای این کشور در افغانستان از ۹۸۰ به ۱۳۰۰ تن افزایش خواهند یافت.

هم‎چنان برخی رسانه‎ها گزارش داده‎اند که وزیر دفاع جرمنی در سفر به بلخ گفته‎است، افغانستان هنوز آماده نیست تا مسئولیت امنیت خود را به عهده بگیرد.

محمد رادمنش سرپرست دفتر سخنگوی وزارت دفاع افغانستان در برابر این گفته‎های وزیر دفاع جرمنی واکنش نشان نمی‎دهد، اما می‎گوید حضور سربازان خارجی به خصوص جرمنی در افغانستان زمینه را برای بلند بردن ظرفیت اردوی ملی این کشور بیشتر مساعد خواهد کرد.

به گزارش رسانه‎ها، وزیر دفاع جرمنی به نیرو هایش گفته‎است، برای مأموریت دراز مدت در افغانستان آماده‎گی بگیرید.

اورزولا فن درلاین وزیر دفاع جرمنی در حالی از افزایش نیرو هایش در افغانستان خبر می‎دهد که در حال حاضر بخش‎های از کشور شاهد افزایش حمله‎های مخالفان مسلح دولت اند.

مأموریت نظامی جرمنی در افغانستان همه‌ساله از سوی پارلمان فدرال به تصویب می‌رسد.

پس از پایان مأموریت رزمی قطعات جرمنی در افغانستان در پایان سال ۲۰۱۴، این دومین بار است که شمار سربازان این‎کشور در افغانستان افزایش می‎یابد.

به باور کارشناسان افغان، افزایش این نیروها می‎تواند به بهبود امنیت در کشور کمک کند.

شیر محمد کریمی لوی درستیز سابق وزارت دفاع افغانستان روز دوشنبه به رادیو آزادی گفت، کشورهای متحد افغانستان در کنار افزایش نیرو باید به تجهیز قوای دفاعی و هوایی افغانستان نیز توجه کنند.

شیر محمد کریمی لوی درستیز سابق وزارت دفاع افغانستان
شیر محمد کریمی لوی درستیز سابق وزارت دفاع افغانستان

وی افزود:

"در شرایط فعلی ما به کمک‎های نیروهای بین‎المللی هنوز هم ضرورت داریم، به خصوص در بخش تعلیم و تربیه و حمایه هوایی و هم‎چنان در بخش‎های تهیه نمودن و رسانیدن آتش توپخانه‎یی در جا های مورد نیاز."

آقای کریمی هم‎چنان می‎گوید، افزایش نیروهای خارجی به خصوص جرمنی به این معنی نیست که اردوی ملی افغانستان توانایی تأمین امنیت کشور شان را ندارند.

به‌گفته وی، قوای مسلح افغانستان باید با سلاح‎های پیشرفته و ثقیل و هم‎چنان با طیاره‎های جنگی بیشتر مجهز شوند.

گزارش: نصرت پارسا

XS
SM
MD
LG