لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
جمعه ۱۵ قوس ۱۳۹۸ کابل ۰۷:۳۸

ملاله یوسفزی، پس از زخمی شدنش برای اولین بار به پاکستان بازگشت


ملاله یوسفزی، برای نخستین بار پس از زخمی شدن در حمله طالبان به پاکستان بازگشت.

او در سال ۲۰۱۲ هنگامیکه ۱۵ سال داشت در منطقه سوات پاکستان هدف تیر اندازی گروه تحریک طالبان پاکستان قرار گرفت و زخمی شد.

یوسفزی جوان‌ترین برنده جایزه صلح نوبل چند ساعت پس از بازگشت‎اش به پاکستان با شاهد خاقان عباسی صدراعظم این کشور ملاقات کرد.

ملاقات میان ملاله یوسفزی و صدراعظم پاکستان در دفتر کاری شاهد خاقان عباسی در اسلام‌آباد صورت گرفت که بر اساس گزارش رسانه‎های پاکستانی روی بهبود وضعیت تعلیم در آن کشور به خصوص تعلیم دختران صحبت شده‎است.

ملاله در سخنرانی کوتاه که در مقر صدارت پاکستان نمود، گفت که آرزوی برگشت به کشورش را همیشه داشت و از این‎که دوباره برگشته بسیار خرسند است.

ملاله یوسفزی
ملاله یوسفزی

او افزود:

"همیشه آرزو داشتم که به پاکستان برگردم، بدون کدام ترس به کوچه‎ها قدم بزنم و با مردم ملاقات کنم، به خانه خود بروم. از همه متشکرم که مرا امروز به آرزویم رسانیدند، باید بالای نسل نو پاکستان توجه جدی صورت گیرد."

ملاله در زمانی‎که گروه تحریک طالبان پاکستان کنترول سوات را در دست داشت جریانات روز را به نام خاطرات ملاله به رسانه‎ها می‎نوشت، او همچنان برای آموزش دختران کمپاین می‎کرد که با مخالفت شدید طالبان پاکستانی روبه‌رو شد.

ملاله پس از زخمی شدن در تیر اندازی طالبان، به انگلستان سفر کرد.

او اکنون ۲۰ سال دارد و در پوهنتون آکسفورد درس می‎خواند.

یوسفزی در ۲۰۱۴ میلادی برنده جایزه صلح نوبل شناخته شد.

گزارش‎ها گفته‎اند که این فعال آموزش دختران در دیدارش با مقام‎های پاکستانی در مورد ترویج آموزش در بخش‎های کمتر انکشاف یافته پاکستان بحث خواهد کرد.

XS
SM
MD
LG