لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
یکشنبه ۱۰ حمل ۱۳۹۹ کابل ۱۱:۲۴

جنگجویان گروه «فیلق‌الرحمن» غوطه شرقی سوریه را ترک کردند


یک گروه ملیشه‎های مخالف حکومت سوریه که در محاصره نیروهای حکومتی در نزدیکی دمشق قرار داشت توافق نموده‎است که منطقه غوطه شرقی را ترک کند.

جنگجویان گروه فیلق‌الرحمن دیروز منطقه دومای غوطه شرقی را سوار در بس‎های ترک کردند که حکومت برای انتقال آن‎ها به آن‎جا فرستاده بود.

اداره نظارت از حقوق بشر سوریه می‎گوید، حدود ۱۳۰۰ جنگجوی، فعال و غیر نظامیان بر اساس این توافق منطقه را ترک می‎کنند.

سوریه
سوریه

این اولین تخلیه سازماندهی شده جنگجویان از منطقه دوما است که از اولین مراکز قیام‎ها علیه رژیم بشار اسد در سال ۲۰۱۱ بوده‎است.

این شهر از دیری به این‌سو تحت محاصره نیروهای حکومتی سوریه قرار داشت و نیروهای حکومتی، قیام‎های این شهر را با بمباردمان شفاخانه‎ها و مناطق مسکونی و مسدود کردن راه‎های ورود مواد غذایی و نیازمندی‎های طبی پاسخ داده بودند.

دوما قرارگاه مهم گروه مسمی به اردوی اسلام بوده و یکی از انگشت شمار نقاطی بوده‎است که مدت خیلی طولانی در دست شورشیان ضد حکومتی بود مقاومت در آن خیلی شدید.

یک نهاد خبررسانی وابسته با اردوی سوریه ناوقت دیروز گزارش داد که گروه مسمی به اردوی اسلام توافق کرده‎است که به شمال سوریه برود، جای‎که کنترول آن به دست شورشیان و ترکیه می‎باشد.

با این خروج، کنترول دوما رسماً به دست دمشق می‎افتد.

سوریه
سوریه

اگر این توافق که در مورد آن رسانه‎های دولتی سوریه و اداره نظارت از حقوق بشر این کشور گزارش داده‎اند درست باشد، نشان‌دهنده پایان فشارهای چند هفته‌ای قوای حکومتی سوریه برای تحت کنترول درآوردن غوطه شرقی است که در نزدیکی دمشق موقعیت دارد.

از سوی دیگر اداره نظارت از حقوق بشر سوریه که مرکز آن در بریتانیاست صبح دیروز گزارش داد که پولیس نظامی روسی برای نظارت از امور شهر دوما مستقر خواهد شد.

ملیشه‎های سوریه تا حال در این مورد تبصره نکرده‎اند.

XS
SM
MD
LG