لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
دوشنبه ۲۸ اسد ۱۳۹۸ کابل ۰۱:۳۷

تبصره واشنگتن تایمز روی انتخابات و ارتباط آن با مذاکرات صلح افغانستان


  • واشنگتن تایمز

روزنامۀ واشنگتن تایمز در مقالۀ تازه خود در مورد افغانستان به موضوع انتخابات و ارتباط آن با مذاکرات احتمالی صلح پرداخته‎است.

در آغاز مقاله آمده‎است که پس از سه سال تأخیر، مقام‎های افغان اعلام کردند که انتخابات ولسی جرگه و شوراهای ولسوالی در ۲۰ ماه اکتوبر برگزار خواهد شد.

نویسنده مقاله گفته که این اعلام ممکن است موضع حکومت افغانستان را در قبال گفتگوهای احتمالی صلح با طالبان دوباره شکل دهد.

اما، در ادامه آمده‎است که هنوز به درستی روشن نیست که تعیین زمان برگزاری انتخابات بر چشم انداز صلح چقدر تأثیر خواهد گذاشت.

در بخش دیگر این مقاله آمده‎است که ادارۀ دونالد ترمپ رئیس جمهور ایالات متحده امریکا هفته گذشته به تلاش حکومت افغانستان به انجام گفتگوهای صلح با شبکۀ حقانی مستقر در پاکستان چراغ سبز نشان داد.

اما، نویسنده مقالۀ واشنگتن تایمز گفته که چشم انداز گفتگوها با شبکۀ حقانی حساس و جنجالی به نظر می‎رسد، چونکه به‌گفتۀ نویسنده، شبکۀ حقانی مسئولیت یک رشته حمله‎های مرگبار را بر نیروهای امریکایی و ناتو در افغانستان به عهده گرفته و از شش سال پیش به این‌سو در فهرست سیاه واشنگتن به‌عنوان یک گروه تروریستی جای داشته‎است.

  • نیویارک تایمز

روزنامه‎ نیویارک تایمز به موضوع معارف و چالش‎های آموزش مخصوصاً برای دختران در افغانستان پرداخته‎است.

در آغاز مقاله آمده‎است که پیش از آغاز سال تعلیمی جدید در افغانستان، نزدیک به ۲۰۰ بزرگ قومی در ولسوالی لجه منگل ولایت پکتیا در میدان یک مکتب محلی گردهم آمدند و از هر خانواده خواستند که اگر کودکان‌شان را به مکتب نفرستند هر خانواده باید نزدیک به ۵ هزار افغانی جریمه بپردازد.

در ادامه مقاله آمده‎است که به باور بزرگان قومی عنعنات محلی مانع رفتن کودکان به مکتب شده‎است.

نویسنده نیویارک تایمز چندین مانعه را این گونه برشمرده‎است که افزایش خشونت‎ها، کمبود معلمان زن و دیگر هم دور بودن مکتب‎ها.

بر اساس آمار سازمان ملل‌متحد ۳،۵ میلیون کودک در افغانستان مکتب نمی‎روند که ۷۵ درصد شان دختر هستند.

به‌گفتۀ وزارت معارف افغانستان از میان ۱۷۵۰۰ مکتب بیش از یک هزار مکتب در نقاط مختلف افغانستان عمدتاً به‌خاطر نا امنی و خشونت بسته مانده و نزدیک به نیمی از این مکتب‎ها ساختمان ندارند.

XS
SM
MD
LG