لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
یکشنبه ۴ حمل ۱۳۹۸ کابل ۰۱:۱۷

رهبران ترکیه، ایران و روسیه در مورد نفوذ آینده‌شان در سوریه بحث کردند


رهبران ترکیه، ایران و روسیه امروز چهارشنبه در انقره ملاقات کرده و در رابطه به این‌که چگونه نفوذ خود را در آیندۀ کشور جنگ‌زده سوریه تقویه کنند بحث دارند.

رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه میزبان ولادیمیر پوتین و حسن روحانی می‌باشد.

این سه کشور در جنگ هفت ساله سوریه دخیل اند و حالا به هدف ختم این جنگ برای ایجاد زون‌های امن همکاری می‌کنند.

​در ملاقات انقره سه کشور مهم دخیل در بحران هفت ساله سوریه اشترک دارند، ولی ایالات متحده امریکا در آن حضور ندارد.

ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه امروز با رجب طیب اردوغان و حسن روحانی همتایان ترکی و ایرانی خود در انقره دیدار کرد.

رهبران سه کشور
رهبران سه کشور

در پنج ماه گذشته این بلند سویه‌ترین ملاقات در رابطه با آینده سوریه می‌باشد.

خبرنگار رادیو آزادی مایک ایکل در مطلبی که در این مورد نوشته است تذکر می‌دهد که مشکل اساسی این است که این سه کشور در رابطه با سوریه و منطقه هر یک نظر و اولویت خود را دارد و خبرنگار از قول تحلیلگران می‌نویسد که می‌گویند آن‌ها نمی‌دانند که این سه کشور بر کدام موضوعات می‌توانند توافق کنند.

تهران در طول این جنگ از رژیم سوریه و علویان این‌کشور حمایت کرده و هم‌زمان با آن با ترکیه که عضو پیمان ناتو می‌باشد، دشمنی دارد.

مسکو هم از نگاه اقتصادی حامی تهران می‌باشد و در شرق میانه نزدیک‌ترین متحد سوریه به شمار می‌رود.

از سوی دیگر ترکیه با رهبر سوریه بشارالاسد مخالفت دارد و از قرن‌ها به این‌سو با روسیه اختلافات آن برملا می‌باشد.

سفیر سابق اتحادیه اروپا در ترکیه، سوریه، لیبیا و تونس مارک پیرینی می‌گوید از اول باید گفته شود که این ملاقات سه جانبه بین مسکو، انقره و تهران یک ملاقات غیر معمول می‌باشد، زیرا منافع آن‌ها از هم تفاوت دارند.

به نوشته خبرنگار در جناح دیگر واشنگتن است که از سال‌ها به این‌سو در سیاست‌های شرق میانه نقش عمده داشته و اجندای آن با اجندای این سه کشور در تضاد می‌باشد.

بازیکن دیگر ایران است که از سال‌ها به این‌سو روابط آن با واشنگتن تیره و تار بود و با به قدرت رسیدن دونالد ترمپ این روابط تیره‌تر شده‌است.

ترکیه عضو ناتو می‌باشد، اما در اواخر به‌خاطر حمایت امریکا از گروه‌های کردی در سوریه روابط آن با واشنگتن تیره و تار شده‌است.

جناح دیگر روسیه می‌باشد که واشنگتن از سال‌ها به این‌سو آن‌را رقیب خود می‌شمارد.

اکنون این سه کشور به‌خاطر حفظ تعادل قدرت در بین گروه‌های مختلف در سوریه به حضور واشنگتن نیاز دارند.

به‌طور مثال آن‌ها نیاز دارند که واشنگتن در تلاش‌ها برای جلوگیری حملات تهاجمی اسرائیل بر سوریه و بعد از ختم جنگ سوریه در هماهنگ ساختن کمک‌های بازسازی در این کشور سهم بگیرد.

این در حالیست که دونالد ترمپ رئیس جمهور ایالات متحده روز سوم اپریل اعلان نمود که به‌زودی در مورد خروج قوای امریکا از سوریه تصمیم خواهد گرفت.

رئیس جمهور روسیه که دیروز به ترکیه رفت و با همتای ترکی خود ملاقات دو جانبه داشت، اظهار می‌کند این دو کشور می‌توانند با در نظرداشت منافع خود در سوریه به همکاری ادامه بدهند.

روز چهارم اپریل رئیس جمهور ایران هم قبل از ملاقات سه‌جانبه با رئیس جمهور ترکیه جداگانه ملاقات کرد.

روحانی قبل از آغاز سفر به ترکیه گفته بود آن قوای خارجی که بدون اجازه دمشق در سوریه فعالیت دارند باید خاک این کشور را ترک نمایند.

الیزابت تیومن عضو مرکز انستتیوت مطالعات در واشنگتن می‌گوید ترکیه شاید با استفاده از این ملاقات طرفداری روسیه و ایران را برای توسعه دادن فعالیت خود در عراق و شمال سوریه، کسب نماید.

XS
SM
MD
LG