لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
جمعه ۱۵ قوس ۱۳۹۸ کابل ۱۰:۰۵

دهلیز اقتصادی چین-پاکستان به افغانستان نیز گسترش می‌یابد


در گزارش سالانه رقابتی آسیا آمده‎است که در نشست «بوفا BFA » چین برای آسیا تصمیم گرفته شد تا دهلیز اقتصادی چین-پاکستان به افغانستان نیز گسترش یابد.

وزارت تجارت و صنایع افغانستان می‎گوید، از هر پروژه که منفعت عامه در آن باشد به‌خصوص پروژه بزرگ منطقه‌ای «CPEC» سیپیک که افغانستان شامل آن می‎شود، حمایت می‎کنیم.

مسافر قوقندی سخنگوی این وزارت روز دوشنبه «۲۰ حمل ۱۳۹۷» در صحبت با رادیو آزادی گفت، پروژه سیپیک وصل شدن منطقه است و به دلیل این‎که وصل شدن به منطقه به نفع افغانستان است از آن حمایت می‎کند.

مسافر قوقندی
مسافر قوقندی

وی افزود:

"منافع ما وصل شدن در منطقه است و مطمئن هستم که در هر پروژه که منافع افغانستان باشد، چون ما یک کشور محاط به خشکه هستیم از آن استقبال می‎کنیم و در عملی شدن آن و تأکید بر منافع خود در آن پروژه شریک می‎شویم."

آقای قوقندی می‎گوید، شامل شدن افغانستان در این پروژه به نفع کشورهای منطقه است و با در نظرداشت اهمیت جغرافیایی که افغانستان دارد، آنان می‎خواهند تا افغانستان هم شامل این پروژه شود.

به‌گفته آقای قوقندی، به‌خاطر مصونیت منافع افغانستان در پروژه سیپیک نشست‎های زیادی برگزار شده و هنوز هم بحث‎ها در زمینه جریان دارد.

این پلان برای بار اول در ماه دسمبر سال گذشته از سوی آقای وانگ ای وزیر خارجه چین در نشستی با رقیبان افغان و پاکستانی مطرح گردید.

این در حالیست که گزارش رقابتی آسیا که روز یکشنبه منتشر شده نشان می‎دهد که در نشست «BFA» چین برای آسیا تصمیم گرفته شده تا دهلیز اقتصادی چین-پاکستان به افغانستان نیز گسترش یابد.

سیپیک یا دهلیز اقتصادی چین-پاکستان طرحیست که چین را با کشورهای آسیایی، اروپا، خاور میانه و افریقا وصل می‎کند و به یک شبکه گسترده تدارکاتی و حمل و نقل مبدل خواهد شد که از اهمیت بلند برای چین برخوردار است.

پیش از این قرار بود که این پروژه میان چین و پاکستان گسترش یابد و به همین دلیل کارها به‌گونه جدی در پاکستان ادامه دارند.

  • اما سؤال اینجاست که چرا چین به‌خاطر شامل شدن افغانستان علاقه‌مندی دارد و از این کشور چه به دست آورده می‎تواند؟

تاج محمد تلاش یک تن از کارشناسان اقتصادی در این مورد می‎گوید:

"در حقیقت چین و پاکستان همکار استراتژیک هستند و این‎که افغانستان اهمیت چهارراه را دارد به همین خاطر این منزل را طولانی می‎سازد، سیپیک یک راه مهم ترانزیتی است و در کنار این‎که زمینه دسترسی چین را بیشتر می‎سازد کمپنی چین به افغانستان میاید و در این کشور سرمایه‌گذاری می‎کند."

در عین حال اتاق تجارت و صنایع افغانستان می‎گوید، افغانستان، چین و پاکستان از جمله کشورهای اند که با هم روابط تجارتی عمیق دارند.

صیام‌الدین پسرلی سخنگوی این اتاق به رادیو آزادی گفت، اگر این کشورها از یک طریق منظم با هم وصل شوند مفاد آن به تمام منطقه می‎رسد.

گزارش: فرشته ندا

XS
SM
MD
LG