لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
دوشنبه ۲۹ دلو ۱۳۹۷ کابل ۰۹:۲۳

ولسی جرگه: استخدام تبعیضانۀ افراد در نهادهای دولتی پذیرفتنی نیست


بیدادگری از تبعیض در استخدام افراد در نهادهای دولتی موضوعی که شماری از نماینده‌گان مردم در ولسی جرگه آن را مطرح می‌کنند.

ولسی جرگه افغانستان تأکید می‌ورزد که حکومت افغانستان عدالت اجتماعی را با این کار زیر پا گذاشته‌است و استخدام افراد بر اساس سلیقه قومی و زبانی جفای بزرگ در حق جوانانی است که با سند دست داشته بی‌سرنوشت به سر می‌برند.

عبدالرؤف ابراهیمی رئیس ولسی جرگه در نشست عمومی روز دوشنبه «۲۰ حمل ۱۳۹۷» این جرگه تأکید ورزید که باید در پیوند به این معضل به ویژه وزارت‌های داخله و دفاع افغانستان پاسخ دهند.

عبدالرؤف ابراهیمی

وی گفت:

"گزینش و نتایج کانکور نظامی و ملکی یک ظلم است در حق یک ملت به‌خصوص که از تبار هزاره، ازبک و یا پشتون باشد، این قابل قبول نیست چیزی که یک واقعیت تلخ است، قانون اساسی صراحت دارد که عدالت در یک نظام دموکراتیک اصل است بنابرین، این‌که حکومت این اصل را در نظر نمی‌گیرد جفا است در حق ملت و باید در این باره تصمیم بگیریم."

از بی‌سرنوشتی جوانان از بهر گزینش‌های سلیقه‌ای در نهادهای دولتی در حالی سخن زده می‌شود که به تازه‌گی حدود ۱۷۰۰۰ بست خالی در ۴۲ نهاد دولتی از سوی کمیسیون مستقل اصلاحات اداری اعلام شده‌است.

اکنون اداره مستقل اصلاحات اداری و خدمات ملکی می‌گوید، پروسه اخذ امتحان از متقاضیان در نهادهای دولتی به‌گونه شفاف به پیش برده شده و افراد بر اساس دانش و توانایی‌شان در نهادهای دولتی گماشته می‌شوند.

نجیب امین رئیس بورد تعیینات خدمات ملکی به رادیو آزادی می‌گوید، در گزینش افراد در نهادهای نظامی این اداره مسئولیت ندارد، اما گزیشن در نهادهای ملکی را به‌گونه شفاف به پیش می‌برند.

وی افزود:

"پروسه‌های رقابتی بر اساس معیار‌های شایستگی و لیافت جوانان راه اندازی می‌شوند و جوانان از تمامی اقوام چانس این را می‌داشته باشند که در این پروسه‌ها اشتراک ورزند و در این پروسه‌ها حالا از این‌که تمامی پروسه استخدام ماشینی شده و از طریق کانکور امتحان گرفته می‌شود، مداخله انسان‌ها در این زمینه به حد اقل‌اش رسیده‌است."

اما بار انتقادها در برابر وزارت‌های داخله و دفاع باز هم از سوی نماینده‌گان مطرح است.

جعفر مهدوی یکی از این نماینده‌گان در ولسی جرگه می‌گوید، گزینش افراد در نهادهای دولتی بر اساس قوم و زبان صورت می‌گیرد.

این انتقاد‌ها در حالی مطرح می‌گردند که رئیس جمهور غنی پیشتر به گزینش افراد در نهادهای دولتی بر اساس شایسته‌ سالاری تأکید کرده‌است و گفته که هیچ کرسی دولتی در انحصار یک قوم خاص نیست.

رادمنش: در وزارت دفاع تعیین بست توسط هیئت رهبری وزارت و یک کمیسیون صورت می‌گیرد.

وزارت داخله به تماس‌ها در این باره پاسخ نداد و محمد رادمنش سرپرست دفتر سخنگوی وزارت دفاع در این باره چنین پاسخ می‌دهد:

"در وزارت دفاع تعیین بست توسط هیئت رهبری وزارت و یک کمیسیون از تمامی اقوام ایجاد شده صورت می‌گیرد، وزارت دفاع این را جداً در نظر دارد، آنچه در این وزارت بسیار مهم است این است، افرادی‌که تعیین می‌شوند باید از تحصیلات برخوردار باشند، در سوق و اداره بتواند به شکل درست‌اش اداره کنند و ما در مسایل مشارکت ملی جداً متعهد هستیم."

با این همه، دولت افغانستان ایجاد زمینه‌های بیشتر کاری، در نظرداشت توانایی و تجربه و اصل برابری میان اقوام در گزینش افراد در نهادهای دولتی را از جمله اولویت‌هایش می‌گوید.

اما هستند جوانانی که این سخنان را شعار بیش نمی‌خوانند و می‌گویند اگر این وضعیت چنین ادامه یابد، سبب فاصله بیشتر مردم از حکومت شده و پیامد‌های خوب را در پی نخواهد داشت.

سجاد یکی از جوانان است که سه سال می‌شود بی‌کار است و تحصیلاتش را در بخش انجنیری به پایان رسانیده‌است.

وی می‌گوید تغییر و تبدیلی و گزینش در نهادهای دولتی بر اساس علایق شخصی صورت می‌گیرد و دولت افغانستان در جابه‌جایی افراد در کرسی‌های دولتی به روابط بیشتر از توانانی اولویت می‌دهد.

ګزارش: نظیفه محبوبی

XS
SM
MD
LG