لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
شنبه ۳ حمل ۱۳۹۸ کابل ۰۷:۰۸

مقامات ایران: نرخ مشخص برای دالر امریکایی تعیین خواهد شد


مقامات ایرانی تعهد کرده‎اند یک نرخ مشخص را برای دالر امریکایی تعیین کنند.

هدف این اقدام جلوگیری از کاهش بیشتر ارزش ریال ایرانی است که در ۷ ماه گذشته ارزش آن در برابر دالر، سه چند کمتر شده‎است.

کدام عوامل عقب این کاهش جدی در ارزش پول ایران قرار دارند؟

مقامات ایرانی گفته‎اند سر از امروز دهم اپریل حکومت یک دالر را در بدل ۴۲ هزار ریال به فروش می‎رساند و تأکید کرد که دشمنان ایران عقب کاهش بیش از حد ارزش پول ایران قرار دارند.

اسحق جهانگیری معاون رئیس جمهور ایران دیروز در جلسه اضطراری کابینه کشورش گفت، این اقدام بالای ارزش پول ایران تأثیر مثبت خواهد گذاشت و ارزش ریال را در همه بازارها یک سان خواهد ساخت.

جهانگیری گفت، هر کسی که برای یک دالر بیشتر از ۴۲ هزار ریال ایرانی بپردازد مجازات خواهد شد.

این اقدام ایران بعد از آن صورت گرفته‎است که قیمت ریال در مقابل دالر نسبت به ۷ ماه پیش سه چند کمتر شده و دیروز یک دالر به ۶۰ هزار ریال رسید. ارزش یک دالر در ماه سپتمبر سال گذشته ۳۶ هزار ریال بود.

دلیل این کاهش جدی این بود که فکر می‎شد امریکا شاید از توافق‎نامه هسته‎ای با ایران خارج شود، توافقی که بر اساس آن تحریم ها بر ایران در بدل توقف برنامه هسته‎ای اش کاهش یافت.

حمید فاطمی خبرنگار رادیو فردا نیز همین تشویش در باره خروج احتمالی امریکا از توافق‎نامه هسته‎ای با ایران را از یکی از دلایل کاهش در ارزش ریال خوانده افزود:

"عدم اعتماد وجود دارد به پول ملی به دلیل سیاست‎های دولت. فرار سرمایه از ایران وجود دارد، میلیاردها دالر از ایران خارج می‎شود. ترس از آینده توافق‎نامه هسته‎ای وجود دارد و احتمال خروج رئیس جمهور ترمپ از این توافق‎نامه و برگشت تحریمات. بی‌اعتمادی بر نظامی بانکی و بانک مرکزی کشور وجود دارد."

جهانگیری عوامل غیر اقتصادی، غیر موجه و غیر قابل پیش بینی را عقب کاهش جدی در ارزش ریال خواند.

او گفت، پول خارجی به ارزش ده‎ها میلیارد به‎حیث عواید صادرات ایران، وارد این کشور شده‎است.

محمد باقی نوبخت سخنگوی حکومت ایران امروز گفت، سالانه ۹۵ میلیارد دالر اسهام خارجی از درک فروش نفت خام وارد اقتصاد ایران می‎شود در حالی‎که برای واردات‌اش تنها ۸۰ میلیارد دالر می‎دهد.

او گفت:

"ما در یک جنگ اقتصادی قرار داریم و دشمنان تلاش دارند برای اقتصاد ما مشکل ایجاد کنند."

ولی الله سیف رئیس بانک مرکزی ایران دلیل کاهش در ارزش ریال را بی‌اطمینانی در مورد آینده خوانده و گفت، دشمنان از این مشکل واقف اند و از هر فرصت ممکن برای ضربه زدن ایران استفاده می‎کنند.

XS
SM
MD
LG