لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
چهارشنبه ۲۹ حوت ۱۳۹۷ کابل ۰۹:۱۶

تبصره انستتیوت جنگ و صلح در مورد بناهای تاریخی نورستان


  • انستتیوت جنگ و صلح

انستتیوت جنگ و صلح در مورد بناهای تاریخی ولایت نورستان مطلبی را نشر کرده‎است.

در آغاز مقاله به نقل از مقام‎های نورستان آمده که حکومت افغانستان باید برای نجات و حفظ محلات تاریخی تلاش زیاد کند.

مقام‎ها هشدار داده‎اند که یک عبادتگاه تاریخی و یک باغی که زمانی خانواده شاهی برای تفریح به آن‎جا می‎رفتند، با ویرانی روبه‌رو شده‎است.

نورستان را یک زمان به نام کافرستان می‎شناختند.

باشنده‎های این ولایت در قرن نزدهم مسلمان شدند.

انستتیوت جنگ و صلح در مطلبش نوشته که پیش از مسلمان شدن، باشنده‎های نورستان بت پرست بودند و چندین عبادتگاه با بت‎های مختلف در آن‎جا ساخته شده بود که اکثر شان از بین برده شدند.

به باور نشریه امروز هم برخی آثار تاریخی در نورستان باقی مانده و بخشی از یک عبادتگاه در پارون مرکز این ولایت هم وجود دارد.

انستتیوت جنگ و صلح از یک عضو پیشین پارلمان افغانستان هم نقل کرده که گفته‎است در دهه ۸۰ میلادی و هجوم قشون سرخ شوروی، آثار و بناهای تاریخی نورستان به شدت صدمه دیدند و سپس در جنگ‎های داخلی پس از آن، این محلات تا مرز نابودی رسیدند.

به نوشته نشریه، حالا هم بناها و آثار تاریخی در نورستان در وضعیت بد بسر می‎برند و اگر به آن‎ها توجه جدی نشود، در پنج تا ۱۰ سال آینده کاملاً نابود خواهند شد.

انستتیوت جنگ و صلح این نگرانی‎ها را با مقام‎های محلی نورستان نیز در میان گذاشته و آن‎ها در پاسخ گفته‎اند در ولسوالی و اما و پارون مرکز این ولایت، جلو ساختمان خانه‎ها را در نزدیکی محلات تاریخی گرفته‎اند.

  • گاردین

روزنامه بریتانیایی گاردین، زنده‎گی یک پولیس افغان را که حالا در جرمنی به‌حیث پرستار در یک مرکز بزرگ سال‎ها کار می‎کند، به تصویر کشیده‎است.

ضیا حیافی در شهر براندین بورگ با این کار خیلی مشغول است و بیشتر با افراد بزرگ سال سر و کار دارد.

از کار ضیا در این‌جا تازه سه ماه می‎گذرد.

او که پیش از این به‌حیث پولیس در وزارت داخله افغانستان کار می‎کرد، بیشترین نگرانی از طالبان داشت.

به نوشته گاردین، ضیا حیافی حالا یک نگرانی دیگر دارد، این‎که حکومت جرمنی او را نپذیرد.

با آنکه او با اشتیاق کار می‎کند و در حال حاضر تحت آموزش قرار دارد، معلوم نیست که می‎تواند دوره آموزشی‌اش را تکمیل کند یا نه؟ زیرا درخواست پناهنده‎گی‌اش یک مرتبه از سوی حکومت جرمنی رد شده‎است.

گاردین می‎نویسد احتمال اخراج ضیا هر لحظه وجود دارد، اما او علیه تصمیم گذشته محکمه، استیناف‌طلب شده‎است.

با آغاز بحران پناهجویان در سال ۲۰۱۶ در اروپا، تنها یک میلیون و دو صد هزار تن وارد جرمنی شدند.

در حال حاضر حدود چهارصد هزار شرکت در جرمنی، کارهای کوتاه مدت برای پناهجویان فراهم می‎کنند، اما به نوشته گاردین، این کارها مؤقتی اند و نمی‎توانند یک پایان خوش برای پناهجویان سرگردان در اروپا داشته باشند.

XS
SM
MD
LG