لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
جمعه ۱۵ قوس ۱۳۹۸ کابل ۱۱:۰۸

نوازشریف تا زنده‎است در حیات سیاسی پاکستان عملاً داخل شده نمی‎تواند


ستره محکمه پاکستان، نواز شریف صدراعظم سابق این کشور را برای همیشه از فعالیت سیاسی ممنوع اعلان کرد.

به اساس حکم محکمه نواز شریف دیگر تا زنده‎است در حیات سیاسی کشورش عملاً داخل شده نمی‎تواند.

شریف ۶۸ ساله که سه دوره صدر اعظم پاکستان بود ولی هیچ‎گاه دوره کاری خود را تکمیل نکرد سال گذشته از سوی ستره محکمه این کشور در رابطه با قضیه عدم شفافیت در سرمایه گذاری‎های خارجی و بیرون کردن ثروت‎ها از این کشور سلب صلاحیت شده و در آنوقت از مقام استعفی داد.

حکم پنج قاضی ستره محکمه در مورد شریف تحت شرایط شدید امنیتی در اسلام آباد اعلان شد.
حکم پنج قاضی ستره محکمه در مورد شریف تحت شرایط شدید امنیتی در اسلام آباد اعلان شد.

این بار ستره محکمه اصلا در این مورد بحث می‎کرد که آیا سلب صلاحیت وی برای یک مهلت معین است یا دایمی می‎باشد؟

نظر به بیانات یک کارمند ستره محکمه، قاضی القضات طبق ماده ۶۲ قانون اساسی این کشور تصمیم گرفت که حکم عدم صلاحیت دایمی می‎باشد و در این ماده قانون شرح شده‎است که هرعضو پارلمان و یا وزیر دولت و مقام بلندتر از آن باید در مورد ثروت و دارایی خود چه در خارج و یا داخل این کشور با شفافیت و صداقت معلومات بدهد که البته به گفته ستره محکمه نواز شریف این صداقت را حفظ نکرده‎است.

تحلیلگران سیاسی پاکستان می‎گویند که حکم محکمه مسیر سیاسی این کشور بیش از ۲۰۰ میلیون نفری مسلمان را که در ماه اگست همین سال باید در انتخابات پارلمانی سهم بگیرند، تعیین می‎کند.

یک تحلیلگر سیاسی بنام فدا خان می‎گوید ختم ماموریت نوازشریف به این معنیست که نفوذ قوای نظامی این کشور بر قدرت سیاسی از پشت پرده بیشتر می‎باشد و اردو که در بیش از نصف تاریخ پاکستان بر آن حاکمیت داشته بازهم قبضه خود را بر امور این کشور محکمتر می‎سازد.

البته حزب مسلم لیک نواز یا "نون" این حکم ستره محکمه پاکستان را بی واکنش نمانده‎است.

اعضای حزب مسلم لیک نون و وزیر اطلاعات آن مریم اورنگزیب به رسانه‎های پاکستانی و جهانی گفته‎اند که این حکم محکمه یک بی انصافی علیه نواز شریف می‎باشد و به گفته او بر نواز شریف اول حکم صادر می‎شود و بعد در مورد قضیه وی تحقیق می‎شود.

حزب مسلم لیک که اکنون رهبری آن بدست شهباز شریف برادر نوازشریف می‎باشد اظهار نمود که نواز شریف سیاست خود را ادامه می‎دهد و در مورد وی در آینده مردم پاکستان تصمیم خواهند گرفت.

حکم پنج قاضی ستره محکمه در مورد شریف روز جمعه تحت شرایط شدید امنیتی با حضور قاضی القضات در اسلام آباد اعلان شد.

XS
SM
MD
LG