لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
یکشنبه ۱ ثور ۱۳۹۸ کابل ۰۳:۰۵

باشنده‎گان هندو و سِک افغان می‌خواهند با آنان برخوردهای تبعیض آمیز نشود


شماری از باشنده‎گان هندو و سِک با برپایی جشنِ در کابل، مراسم مذهبی شان را گرامی داشتند.

آنان می‎گویند، در اوضاع ناگوار افغانستان در کنار دیگر افغان‎ها بوده‎اند، قربانی داده‎اند و بازهم حاضر به این کار استند و اما می‎گویند، انتظار شان از حکومت همین است که ملکیت‎های آنان که از سوی شماری از اشخاص به زور، جعل و تزویر گرفته شده دوباره برایشان سپرده شود و از برخوردهای تبعیض آمیز با آنان نیز خودداری گردد.

این مراسم که روز جمعه «۲۴حمل۱۳۹۷» در "درمسال" کارته پروان برپا شده بود شماری از مقام‎های دولتی نیز در آن اشتراک ورزیده بودند.

انار کلی هنر یار
انار کلی هنر یار

انارکلی هنریار یکی از سناتوران و نماینده مردم هندو و سِک در این باره گفت:

"مشکل اساسی که در برخی از جاها بالای ما اِعمال می‎گردد و این درد دهنده است که ما با آن روبرو هستیم، دیگر نبود جای برای سوزانیدن مرده‎های ما یا هندو سوزان است که از ۱۶ سال به اینسو نداریم."

در مراسم برپایی سه صد و بیستمین جشن "ویساک" یا زاد روز بابا نانک که جشن مذهبی افغان‎های هندو و سِک است شماری از مقام‎های دولتی نیز اشتراک کرده بودند.

یک درمسال در کابل
یک درمسال در کابل

این جشن سه روزه مذهبی باشنده‎گان سِک و هندو؛ همه ساله در ولایت‎های گونه گون کشور در پایان روزهای ماه حمل و یا آغاز ماه ثور برپا می‎گردد.

باشنده‎گان سِک و هندو در افغانستان از صدها سال بدینسو تابعیت این کشور را دارند.

آنان می‎گویند بسیاری از هندوها و سِک‎های افغان پیش از جنگ‎های داخلی در کابل، خوست، کندز، پکتیا، ننگرهار، پروان و شماری دیگری از ولایت‎های کشور بسر می‎بردند؛ اما اکنون شمار خانواده‎های هندو و سِک در کشور به چندصد خانواده رسیده‎است و بسیاری از آنان به علت نا امنی‎ها در هندوستان پناهنده شده‎اند.

با این همه، محمد یعقوب احمدزی معین وزارت امور سرحدات اقوام و قبایل که در جشن مذهبی آنان اشتراک ورزیده بود پذیرفت که نا امنی‎ها از جان و مال باشنده‎گان هندو و سِک افغانستان نیز قربانی گرفته‎است و اما تاکید کرد که حکومت برای تامین حقوق آنان متعهد بوده‎است.

برخی از باشنده‌های اهل هنود و سک
برخی از باشنده‌های اهل هنود و سک

وی افزود:

"ما خود را از افغان‎های هندو و سِک ما جدا نه شمرده‎ایم، آن‎ها نیز افغان استند حکومت برای تامین حق و حقوق آنان در خدمات آنان قرار دارد، جایدادهای آنان در نتیجه جنگ‎ها غصب شده‎است و ما از بهر حل مشکلات این افغان‎های ما تلاش ورزیده‎ایم، ما از تمامی ادارات می‎خواهیم که از تبعیض در برابر مردمان هندو و سِک ما کار گرفته نشود."

در کنار این، نماینده وزارت حج و اوقاف می‎گوید از نگاه دین مقدس اسلام، تبیض با باشنده‎گان هندو و سِک کشور ناروا است و آنان امیدوارند که به این باشنده‎گان کشور به حیث یک افغان دیده شود.

گزارش: نظیفه محبوبی

XS
SM
MD
LG