لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
پنجشنبه ۱ حمل ۱۳۹۸ کابل ۰۵:۳۹

تبصره روزنامه‌های کابل در مورد صلح و آغاز روند ثبت نام رأی‌دهنده‌گان


روزنامه‌های چاپ امروز کابل بیشتر روی آغاز روند ثبت نام رأی دهنده‌گان برای انتخابات ولسی جرگه و شورای‌های والسوالی‌ها و پروسه صلح تبصره نموده‌اند.

آرمان ملی

روزنامه آرمان ملی در مطلبی از قول رئیس جمهور افغانستان نوشته که مداخله در پروسه انتخابات قابل قبول نیست.

روزنامه هم‌چنان از قول رئیس جمهور نوشته که مداخله در امور انتخابات از سوی قوای امنیتی، دفاعی و ملکی به هیچ وجه قابل قبول نیست و از کاندیدان خواسته تا قانون انتخابات را به دقت بخوانند چون مداخله هیج کاندید در امور امنیتی و اداری انتخابات قابل قبول نیست.

در ادامه از قول معاذالله دولتی معاون اداری کمیسیون مستقل انتخابات گفته شده که آغاز ثبت نام رأی دهنده‌گان عزم راسخ حکومت و کمیسیون انتخابات را در زمنیه برگزاری انتخابات پارلمانی و شوراهای ولسوالی‌ها که به تاریخ ۲۸ ماه میزان سال روان برگزار می‌شود، نشان می‌دهد.

انیس

روزنامه دولتی انیس در صفحه نخست‌اش در مطلبی در مورد انتخایات تبصره نموده‌است و گفته شده که رئیس جمهور افغانستان از شهروندان کشور خواست تا در پروسه ثبت نام رأی دهنده‌گان ثبت نام کنند.

در ادامه نگاشته شده که رئیس جمهور و بانوی اول افغانستان دیروز با ثبت نام های شان پروسه ثبت نام رأی دهنده‌گان را رسماً آغاز کردند.

در ادامه از قول رئیس جمهور نوشته شده که امروز را به فال نیک می‌گیریم زیرا یک گام بزرگ برای عملی شدن قانون انتخابات و فرمایش قانون اساسی برداشته شده‌است.

افغانستان ما

روزنامه افغانستان ما در مورد پروسه صلح در مطلبی از قول اکرم خپلواک رئیس دارالانشاء شورای عالی صلح افغانستان نوشته که برای تأمین صلح، طرح‌های جایگزین نیز داریم.

در ادامه از قول آقای خپلواک گفته شده که اگر طالبان به طرح صلح پاسخ مثبت ندهند، دو پلان دیگر تهیه شده و در مشوره با اقشار جامعه تطبیق خواهد شد.

در ادامه نگاشته که وی گفته، شورای عالی صلح به منظور تأمین صلح در کشور آماده‌است، ما محتاطانه خوشبین هستیم چون فشار های خارجی، داخلی و حمایت مردم طالبان را مجبور خواهد کرد تا به پروسه صلح لبیک بگویند.

هم‌چنان از قول وی نوشته؛ معلوماتی‌که ما داریم این است که همین حالا بحث‌ها به جدیت میان طالبان جریان دارند.

ویسا

روزنامه ویسا به نقل از ولسی جرگه نوشته که شورای عالی صلح تاکنون هیچ‌گونه مؤثریتی برای تأمین صلح در کشور نداشته‌است.

در ادامه از قول اعضای ولسی جرگه گفته شده که شورای عالی صلح به برنامه قوی و سنجیده شده نیاز دارد و این شورا تا کنون کاری نتیجه بخش را در قسمت صلح انجام نداده‌است.

در اخیر مطلب از قول رئیس دارالانشاء شورای عالی صلح گفته شده که رقابت‌های منطقه‌ای بالای صلح و جنگ افغانستان تأثیر دارد و این شورا برای رسیدن به اجماع منطقوی در مورد صلح تلاش کرده‌است.

XS
SM
MD
LG