لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
شنبه ۲۳ قوس ۱۳۹۸ کابل ۰۷:۲۵

روزنامه وال ستریت ژورنال به حملات اخیر و وضعیت امنیتی افغانستان توجه کرده‌است


تصاویر محل رویداد ناحیه دهم شهر کابل
please wait

No media source currently available

0:00 0:01:24 0:00

تصاویر محل رویداد ناحیه دهم شهر کابل

  • وال ستریت ژورنال

روزنامه امریکایی وال ستریت ژورنال به حملات اخیر شورشیان و وضعیت امنیتی افغانستان توجه کرده‌است.

به نوشته روزنامه، حملات اخیر در کابل و ولایت‌های مختلف، نشان می‌دهد که نیرو‌های امنیتی و اداره استخبارات افغانستان در حمایت امریکا و ناتو نتوانسته اند جلو خشونت‌ها را بگیرند.

وال ستریت ژورنال با اشاره به حملات چهارشنبه در کابل و چندین رویداد مرگبار دیگر نوشته که وضعیت پایتخت افغانستان نسبت به هر زمان دیگر از نظر امنیتی با چالش روبه‌رو شده‌است.

به استدلال روزنامه، طالبان تحت فشار نظامی قرار دارند تا به میز مذاکره حاضر شوند اما این گروه حملات شان‌را شدیدتر ساخته اند.

وال ستریت ژورنال به این هم اشاره می‌کند که این روزها، ولایت فاریاب به یکی از جبهات مهم جنگ مبُدل شده و طالبان با گرفتن چندین ولسوالی این ولایت، حالا میمنه مرکز فاریاب را با تهدید روبه‌رو ساخته اند.

  • ستارز ایند ستراپیز

روزنامه ستارز ایند ستراپیز نوشته که راند پاول، یک سناتور ارشد امریکایی می‌خواهد رئیس جمهور دونالد ترمپ را تشویق کند که به جنگ افغانستان پایان دهد.

او که به نماینده‌گی از ایالت کنتاکی در سنای امریکا حضور دارد، این نظریه را مطرح کرده که باید امریکا پس از هفده سال از جنگ افغانستان بیرون شود.

به نوشته ستارز ایند ستراپیز، یکی از اهداف حمایت این سناتور از مایک پومپیو وزیر خارجه جدید امریکا در سنا، همین بود که به گفته او، پومپیو تعهد کرده است مفکوره رئیس جمهور ترمپ در مورد بیرون شدن از افغانستان تغییر نمی‌کند.

ترمپ و راند پاول هنگام مبارزات انتخاباتی اعضای حزب جمهوریخواه در سال ۲۰۱۶ خیلی با هم مخالفت داشتند اما حالا در مورد افغانستان تقریباً هم نظر مانده اند.

روزنامه می‌نویسد‌ سناتور پاول پس از دیدار و گفتگو‌های اخیرش با رئیس جمهور امریکا، رضایت حاصل کرده که دونالد ترمپ قصد دارد جنگ کشورش در افغانستان را پایان دهد.

با این هم ستارز ایند ستراپیز استدلال می‌کند که ترمپ تقریباً تمامی تصامیم را در مورد افغانستان، در ماه اگست پارسال اعلان کرد و در واقع با اعلام استراتژی نو آنکشور، دخالت امریکا را در افغانستان به نحوی عمیق‌تر ساخت.

  • دیلی تیلیگراف

و روزنامه دیلی تیلیگراف نوشته که صد‌ها زن در افغانستان با تلاش حکومت اینکشور که می‌خواهد اداره خانه‌های امن را در دست گیرد، با خطر روبه‌رو شده‌اند.

به نوشته روزنامه، صد‌ها زن شاید با این چنین اقدام، با خطر تجاوز و حتی قتل روبه‌رو شوند.

وزارت امور زنان افغانستان پیشنهادی را اعلان کرده که کنترول و تمویل چهل خانه امن را در دست گیرد، مکان‌های که تا حالا از سوی موسسات غیر دولتی حمایت و تمویل شده اند.

دیلی تیلیگراف در ادامه نوشته است، افغانستان از نظر نابرابری‌های جنسیتی در جهان، از میان ۱۵۵ کشور، در جایگاه ۱۵۲ قرار دارد.

  • به نوشته روزنامه، لایحه برای کنترول دولت افغانستان بر خانه‌های امن، در سال‌های ۲۰۱۱ و ۲۰۱۳ با ناکامی روبه‌رو شد زیرا در آن زمان فشار‌های کشور‌های غربی زیاد بود اما حالا معلوم نیست که سرنوشت این مکان‌ها و صد‌ها زن و دختری که در آن زنده‌گی می‌کنند، چه خواهد شد؟
XS
SM
MD
LG