لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
جمعه ۲۲ قوس ۱۳۹۸ کابل ۰۹:۱۶

انعکاس موضوعات افغانستان در برخی از روزنامه‌های جهان!


گلوب اند میل

روزنامه کانادایی گلوب اند میل در مورد کشته شدن منسوبین پولیس افغانستان و افزایش حمله‌های طالبان نوشته‌است.

فرید بختاور رئیس شورای ولایتی فراه گفته‌است که طالبان مسلح در ولسوالی بالابلوک صبح جمعه با حمله بر یک مرکز پولیس کم از کم ۲۳ تن را کشتند.

ولسوالی بالابلوک از ماه‌ها به این سو شاهد درگیری‌های شدید بوده‌است.

در یک حملۀ جداگانه در شهر فراه، ۱۱ مأمور پولیس کشته شده‌اند که به نوشتۀ گلوب اند میل طالبان مقدار زیاد از اسلحه و مهمات آنان را نیز با خود برده‌اند.

فراه از یک‌سو با ایران راه دارد و از سوی هم راه‌های زیاد قاچاق مواد مخدر از آن می‌گذرد و در ماه‌های گذشته شاهد جنگ‌های شدید بوده‌است.

در ادامه این مقاله آمده‌است که ناامنی‌های اخیر نشان می‌دهند که حکومت محمد اشرف غنی رئیس جمهور افغانستان که از حمایت غرب برخوردار است چقدر زیر فشار قرار دارد.

طالبان عملیات بهاری‌شان را زیر نام خندق در اواخر ماه اپریل آغاز کردند و در جریان آن ولسوالی کوهستان بدخشان را برای مدت کوتاهی تصرف کردند، سپس تاله و برفک بغلان را گرفتند و برای مدتی مرکز ولسوالی بلچراغ فاریاب را نیز تحت کنترول درآوردند.

دیپلومات

نشریۀ دیپلومات در بارۀ روابط افغانستان و آسیای مرکزی نوشته‌است.

در ادامه این مقاله آمده که افغانستان و کشورهای آسیای مرکزی می‌توانند با قدرت‌های منطقه‌ای از جمله روسیه، پاکستان و ایران موفقانه به پیش بروند و با کشورهای مثل امریکا، اتحادیه اروپا، ترکیه و هند توازن ایجاد کنند.

اشرف غنی رئیس جمهور افغانستان هم تلاش کرده تا روابط با کشورهای آسیای میانه را گسترش دهد.

به گونهٔ مثال، می‌توان از آغاز به کار پروژۀ تاپی در افغانستان اشاره کرده که قرار است گاز ترکمنستان را از راه افغانستان به پاکستان و هند انتقال دهد.

از سوی هم، در ماه مارچ، تاشکند میزبان دور دوم نشست پروسه کابل بود که اشتراک کننده‌گان از پیشنهاد صلح بی‌قید و شرط رئیس جمهور غنی به طالبان استقبال کردند.

اما، مقاله نویس به عنوان یک نتیجه گیری به این باور است که همه پروژه‌های برنامه ریزی شده افغانستان با آسیای مرکزی باید به یک نظم انجام شود نه مثل پروژه تاپی که از آغاز تا کنون به گفته نویسنده به جای گاز تنها مانورهای سیاسی را انتقال داده‌است.

XS
SM
MD
LG